КОЗМЕТИКА ЗА БРЕМЕННИ - КАКВО ТРЯБВА ДА ЗНАЕМ?

Очакването на нов живот е огромен стимул за промяна в утвърдените навици на бъдещата супермама. Обичайно тя е свързана с преминаване към по-здравословен режим на хранене, повече движение, съобразено с индивидуалните особености на бременността и осигуряване на по-качествен сън. Една тема обаче остава някак встрани от прожекторите, може би защото на пръв поглед в нея няма нищо притеснително. Имаме предвид избора на козметика, като това включва не само разкрасителните средства, но и обичайните продукти за персонална грижа, с които толкова сме свикнали. Много от тях преминават през кожата и се абсорбират в нашите тела, а това означава, че към тях трябва да се подхожда така, както към храните и лекарствата. За да помогнем да се ориентирате в морето от непознати термини на търговските етикети, ние от stvolovikletki.com съставихме кратък списък за какво да внимавате, когато подбирате следващия си шампоан, сапун или червило.

Козметика за бременни: опасни съставки

ПАРАБЕНИ

В последните години козметичните компании полагат усилия да премахнат от състава на своите продукти опасни за здравето химикали. Все по-често в описанията виждаме изписан надпис „БЕЗ ПАРАБЕНИ“. Чували сме думата и знаем, че след като я няма в съдържанието, това е по-добре. Но какво в действителност означава тя? Образно казано става въпрос за солта и захарта на козметичната и фармацевтичната индустрия, т.е. консерванти, широко използвани заради бактерицидните и фунгицидните си свойства. Въпреки това ролята им е все по-оспорвана, тъй като се смята, че повишават риска от развитие на рак на гърдата. Особено непрепоръчителни са при бременност, защото могат да доведат до нарушения в растежа на плода и да допринесат за увреждане на репродуктивната, неврологичната и имунната системи на бебето.

ФТАЛАТИ

По обясними причини приятният аромат и личната хигиена са неразривно свързани в представите ни. За съжаление обаче, в уханните парфюми и измиващи средства, в лака за коса, и дори в слънцезащитните кремове могат да се крият неподозирано коварни химически вещества, наречени фталати. Те са свързвани с редица здравословни проблеми като повишено кръвно налягане, дефицит на вниманието и диабет, а също и с абнормално развитие на бебето, както и със затруднения с моториката и говора.

Да се избегне досегът с фталатите в ежедневието е много трудно, поради факта, че се използват като пластификатори за пластмасата, каучука и боите, в гримовете и дори в някои пасти за зъби. Какво можете да направите? Избягвайте консумацията на пакетирани в пластмасови опаковки храни и напитки, не съхранявайте хранителни продукти в пластмасови съдове, а ако все пак се налага, не ги поставяйте в микровълнова печка или в миялна машина, за да избегнете отделянето на микрочастици. Не се препоръчва и употребата на силно парфюмирани продукти, които  лесно може да замените с натурална козметика.

Някои витамини в козметиката за бременни също са вредни

Щом е витамин, не може да е вреден! От съвсем малки сме свикнали с мисълта, че витамините са полезни и това безспорно е така, но за тях също важи добре познатата максима за количествата. Ретинолът, както още е познат витамин А, играе ключова роля за правилното развитие на фетуса, но ако бъде предозиран, може да предизвика сериозни дефекти по рождение и чернодробна интоксикация. При избора на козметични продукти трябва да внимавате дали в съдържанието не са записани дериватите на този витамин – т.нар. ретиноиди, като ретинол палмитат и ретинил. Обичайно те попадат в състава на кремовете против стареене, заради свойството си да стимулират деленето на клетките. Медиците обаче ги окачествяват като опасни по време на бременност.  

Козметика за бременни: опасни съставки
Някои витамини в козметиката за бременни също са вредни

Следва продължение: 2 част

 

Share: