Бъдещата майка трябва да се изправи пред собствените си нужди и тези на бебето, което постепенно расте в утробата ѝ. Следователно на първо място е необходимо да се насърчава здравословен начин на живот, правилна, специфична и добре балансирана диета, да се пие много вода и да се практикува адекватна физическа активност, като се опитвате да поддържате правилното тегло (между 9 кг и 12 кг в края на бременността, средно увеличение от един килограм на месец).
Пълноценна диета
Общоприетото разбиране, че по време на бременността трябва да “ядем за двама” приспада към митовете и легендите. Увеличението на калорийните нужди е само 350 kcal на ден за втория семестър на бременността и 460 kcal на ден за третия триместър, което съвсем не е двойна порция. Сред препоръчителните храни са пресни и сезонни плодове и зеленчуци, нискомаслено месо, постна и богата на хранителни вещества риба, въглехидрати и нискомаслени млечни продукти.
Съществува и значително по-кратък списък от храни или по-скоро напитки, които трябва да избягвате или драстично да намалите. Сред тях се нареждат кафе и чай (тук говорим за горещата напитка от листата на зеления чай, а не любимите ни ароматни билкови запарки) и рафинирани захари. Единственото нещо, което трябва да се премахне напълно, е алкохолът! Тъй като той се усвоява директно от кръвта, контактът му с бебето би бил незабавен и това може да причини различни проблеми по време на развитието на нероденото дете.
Контролиран прием на хранителни добавки
Основните хранителни вещества за поддържане на здравето на майката и това на детето присъстват в много храни, но при повишена нужда на конкретни хранителни елементи е препоръчително да се прибегне до използването на балансирани, контролирани и подходящи хранителни добавки. Но бъдете внимателни: ЕДИНСТВЕНО вашият лекар може да прецени от какво наистина се нуждаете!
Сред най-важните хранителни елементи е фолиевата киселина - витамин от група В, който силно се препоръчва както преди, така и по време на бременност, като се има предвид, че играе съществена роля на клетъчно ниво за предотвратяване на дефекти на мозъка и гръбначния мозък на плода. Повечето от тези проблеми могат да възникнат през първите 3 или 4 седмици от бременността, така че е препоръчително да започнете да приемате фолиева киселина, още когато планирате своята бременност.
В случай на допълнителни дефицити, лекарят обикновено предлага интегриране главно на желязо, калций, витамин А, витамин В12. От тъканна банка “Биорегенерация” отново подчертаваме, че приемането дори на най-безобидните на пръв поглед хранителни добавки трябва да се случва под контрола на акушер-гинеколога, който следи бременността.
Препоръчителна физическа активност
Практикуването на редовна и подходяща физическа активност почти винаги се препоръчва за бременни жени, освен ако няма рискова бременност, като, разбира се, трябва да се изключат дейности, които застрашават здравето на майката и бебето. Във всеки случай винаги е по-добре да имате одобрението на вашия гинеколог, който познава най-добре клиничната картина.
Кои са физическите дейности, които могат да се препоръчат по време на бременност? Разходка, водна аеробика, йога, пилатес, разтягане са само част от груповите занимания за бременни, които може да посещавате. По този начин не само ще изглеждате и ще се чувствате по-добре, но и ще се запознаете с други бъдещи майки, с които да се насладите пълноценно на едно от най-красивите и незабравими преживявания в живота, а именно - бременността.
Научете повече за съхранение на стволови клетки.