Днес все по-често се случва да се раждат недоносени бебета. За щастие, с напредването на медицината голяма част успяват да бъдат спасени и да пораснат здрави, красиви и успешни хора. Раждането на недоносено бебе обаче си остава един от най-големите страхове на бъдещите майки и бащи, защото често води след себе си риск от различни усложнения, увреждания и дори смърт. За недоносено се смята бебе, което се е родило между 25 и 37 гестационна седмица. На какво се дължи това явление? Има ли начин да го предотвратим?
Инфекции
Сред причините да се стигне до преждевременно раждане са различните по вид инфекции. Вирусните и вагиналните инфекции могат да бъдат сред причините едно бебе да се роди недоносено. Всяка инфекция по време на бременност е опасна и ако забележим наличието ѝ, трябва незабавно да се свържем с лекаря си и да отидем на преглед. Възможно е, ако бъде установена навреме, инфекцията да бъде излекувана и да продължим да износваме бебето си.
За да се предпазим от инфекции, нужно е да се грижим за здравето си с повишено внимание. Да внимаваме да не се заразим с вирус, предаван по въздушно-капков път, както и да избягваме влизането във водата на обществени басейни и море.
Възрастта на бъдещата майка
Възрастта на бъдещата майка също може да бъде фактор, който да доведе до преждевременно раждане. Твърде младите майки (под 18 години), както и жените над 35 години са по-предразположени към раждане на недоносено бебе в сравнение с останалите. Това изобщо не е задължително да се случи, разбира се. Здравословният начин на живот, физическата подготовка и психическата нагласа са от водещо значение за износването на здраво дете, независимо от възрастта на жената. Статистическите данни посочват тези възрасти като по-опасни за плода, но можем да бъдем прекрасното изключение от правилото, ако се грижим добре за себе си.
Многоплодна бременност
Бременността с повече от едно бебе е друга предпоставка за преждевременно раждане. Това се дължи най-често на факта, че матката се разтяга повече, отколкото при бременност с едно бебе, и вследствие на това започва да се свива по-скоро. При многоплодните бременности обикновено се препоръчва бъдещата майка да си почива повече, да намали физическата активност, както и да посещава по-често лекаря си, който ще проследява състоянието ѝ и това на бебетата. Съществуват обаче и случаи на преносване при бременност с близнаци, така че тук отново почти всичко зависи от здравословното състояние и настроение на майката. За да се стигне до красивия момент на раждането, взимането на стволови клетки за съхранение в тъканна банка, изписването от болничното заведение и прибирането вкъщи с новите членове на семейството, най-важно е да бъдем спокойни през цялото време, да не се тревожим излишно и да гледаме смело и позитивно в бъдещето.