Изкуствено регенериране на клетки

Стволовите клетки са новите любимци на науката и предполагат голям потенциал за изследване на сериозни заболявания, за които в момента няма лечение. Много изследователски проекти работят едновременно с ембрионални, зрели и индуцирани плурипотентни стволови клетки. В основата на изследванията на стволови клетки се коренят различни цели, но всяка една е гарантирано насочена към подобряване здравето и респективно качеството на живот на обществото.

Фундаментални изследвания на стволовите клетки

Изкуствено регенериране на клетки 1 Във фундаменталните изследвания на преден план са изясняването на молекулярните механизми на специализацията на отделните клетки, както и изследването на организацията на клетките в тъканите и органите. В допълнение, учените искат да постигнат по-добро разбиране на развитието и регулирането на ранните етапи на стволови клетки и да изследват механизмите, които са в основата на способността за пролиферация и диференциация.

По-специално ембрионалните стволови клетки могат да осигурят ценна информация за ембрионалното развитие. Преди всичко науката се нуждае от по-задълбочени познания относно механизмите и молекулярната основа, които водят до специализацията на тотипотентна оплодена яйцеклетка или много ранен ембрион. В допълнение, ембрионалните стволови клетки позволяват по-доброто разбиране на малформациите и заболяванията и възможността за тяхното предотвратяване в дългосрочен план.

Разработване на клетъчно-заместителни терапии

Изкуствено регенериране на клетки 2Много сериозни и нелечими преди заболявания са свързани със загуба на клетки, които организмът не може да регенерира по естествен начин. Примери за това са неврологични заболявания като Паркинсон и Алцхаймер, но също и диабет, форми на парализата и инфаркти. Основната идея на клетъчно-заместителната терапия е да се замени или възстанови изгубената тъкан с помощта на стволови клетки. Особен интерес представлява клетъчното заместване на тъкани, които имат малка или никаква способност да се регенерират като например нервната тъкан. Въпреки това, повечето терапии, използвани за лечение на диабет или болест на Паркинсон, все още са в (пред)клинични изследвания.

Към момента медицината се основава или на използването на възрастни стволови клетки, или на индуцирани плурипотентни стволови клетки. В качеството си на тъканна банка, “Биорегенерация” може да извлече и съхрани стволови клетки от кръвта (хемопоетични стволови клетки) и тъканта (мезенхимни стволови клетки) на пъпната връв, непосредствено след раждането. Тези клетки са изключително подходящи се евентуални последващи терапии, защото са много млади и потенциалът им е запазен в най-голяма степен. Мезенхимни стволови клетки могат да бъдат извлечени и от млечните зъби и мастната тъкан.

Сериозно постижение за терапията със стволови клетки е лечението на пациент, страдащ от така наречената „болест на пеперудата” (Епидермолизис булоза). Тъй като пациентът вече е бил попаднал в прекалено напреднал стадий на заболяването (80% загуба на кожа), терапевтичният подход, който все още не е бил клинично одобрен, е разрешен като част от изключение с одобрението на съответните комисии по етика. От пациента са взети автоложни стволови клетки, които биват генетично модифицирани и участват в изграждането на нова кожа. Тази експериментална терапия е довела до значително подобрение на заболяването и показва важността на изследването на стволови клетки.

 

Фундаментални изследвания на стволовите клетки

Разработване на клетъчно-заместителни терапии

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшеното мече на Тъканна банка Биорегенерация търси своето малко приятелче през месец декември 2020 г.
Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

За да осигурят по-сигурно бъдеще на момиченцето си, мама и татко сключиха договор с Биорегенерация и повериха на тъканната банка отговорната задача да събере, обработи и съхранява стволови клетки от пъпната връв на малката Ивайла за период от 20 години.
АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

Известната плеймейтка Ася Капчикова влезе в отбора на супермамите с раждането на две прекрасни бебчета в края на юни 2020 г. Красавицата и съпругът ѝ се довериха на Биорегенерация и инвестираха в бъдещото здраве на децата си, като сключиха договор за съхранение на стволови клетки.
Стволови клетки мнения

Стволови клетки мнения

Много семейства се чудят дали да изберат съхранение на стволови клетки. Мненията по въпроса са от ключово значение за избора на всеки родител. Затова тук сме събрали най-основната информация по въпроса за стволовите клетки.
Съхранение на стволови клетки цена

Съхранение на стволови клетки цена

Съхранението на стволови клетки (цената му, изискванията, етапите на процедурата) и ползите от него са една от най-разпространените теми в регенеративната медицина в момента.
Замразяване на стволови клетки цени

Замразяване на стволови клетки цени

За много семейства въпросът дали да съхранят биологичен материал при раждането на детето е главно финансов. Поради спецификата на замразяването на стволови клетки при контролирани условия и оборудване, дългият период на замразяване и не на последно място изследванията и процедурите, на които се подлага генетичния материал, общата цена на услугата често се определя като висока.
БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

Според някои вторият триместър е „меденият месец“ от бременността, защото най-накрая неприятните симптоми от първите три месеца постепенно отшумяват и бъдещата супермама отново се чувства енергична. Вече ви разказахме за развитието на ембриона и превръщането му във фетус, и макар в края на 13-та седмица плодът да е с напълно развити основни системи, чудото продължава да се случва във вашето тяло все по-осезаемо.
БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

Тестът ви за бременност е положителен? Поздравления! Вече сте част от отбора на бъдещите супермами. В следващите 9 месеца ви очаква най-вълнуващото приключение в живота ви – да отгледате мъничък, нов живот от самото му зараждане в собственото ви тяло до момента, в който ще го доведете на света.
КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

Годината е 1988-а. По това време Матю Фароу е 5-годишно момченце от Северна Каролина, диагностицирано с вродена апластична анемия на Фанкони.
ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

Ползите от оглеждането на четириного другарче са много както за физическото, така и за менталното здраве.