Стволовите клетки са новите любимци на науката и предполагат голям потенциал за изследване на сериозни заболявания, за които в момента няма лечение. Много изследователски проекти работят едновременно с ембрионални, зрели и индуцирани плурипотентни стволови клетки. В основата на изследванията на стволови клетки се коренят различни цели, но всяка една е гарантирано насочена към подобряване здравето и респективно качеството на живот на обществото.
Фундаментални изследвания на стволовите клетки
По-специално ембрионалните стволови клетки могат да осигурят ценна информация за ембрионалното развитие. Преди всичко науката се нуждае от по-задълбочени познания относно механизмите и молекулярната основа, които водят до специализацията на тотипотентна оплодена яйцеклетка или много ранен ембрион. В допълнение, ембрионалните стволови клетки позволяват по-доброто разбиране на малформациите и заболяванията и възможността за тяхното предотвратяване в дългосрочен план.
Разработване на клетъчно-заместителни терапии
Към момента медицината се основава или на използването на възрастни стволови клетки, или на индуцирани плурипотентни стволови клетки. В качеството си на тъканна банка, “Биорегенерация” може да извлече и съхрани стволови клетки от кръвта (хемопоетични стволови клетки) и тъканта (мезенхимни стволови клетки) на пъпната връв, непосредствено след раждането. Тези клетки са изключително подходящи се евентуални последващи терапии, защото са много млади и потенциалът им е запазен в най-голяма степен. Мезенхимни стволови клетки могат да бъдат извлечени и от млечните зъби и мастната тъкан.
Сериозно постижение за терапията със стволови клетки е лечението на пациент, страдащ от така наречената „болест на пеперудата” (Епидермолизис булоза). Тъй като пациентът вече е бил попаднал в прекалено напреднал стадий на заболяването (80% загуба на кожа), терапевтичният подход, който все още не е бил клинично одобрен, е разрешен като част от изключение с одобрението на съответните комисии по етика. От пациента са взети автоложни стволови клетки, които биват генетично модифицирани и участват в изграждането на нова кожа. Тази експериментална терапия е довела до значително подобрение на заболяването и показва важността на изследването на стволови клетки.