(Не)ограничените възможности пред стволовите клетки

От няколко години насам темата за стволовите клетки получава неимоверна популярност, а за голяма част от обществото този термин продължава да бъде обгърнат в мистерия. Какво представляват и кое поражда големия интерес към тях? Кои вече използваме в областта на медицината? Какви са перспективите за тяхното използване в бъдеще? И защо ние от тъканна банка “Биорегенерация” сме посветили живота си на най-важната инвестиция - здравето?

Какво представляват стволовите клетки?

Живот след стволовите клетки 2Стволовите клетки са незрели или недиференцирани клетки, т.е. те все още не са придобили зрелите характеристики, необходими за изпълнение на отделни и специфични функции в тялото. Има няколко вида и те могат да присъстват както в ембрионите, така и във възрастния организъм. Те представляват малка част от клетките, които изграждат тъканите, и за да ги различим от останалите е необходимо да ги изолираме и да разпознаем някои специфични свойства в тях. За разлика от зрелите клетки, стволовите клетки могат да се делят асиметрично, създавайки клетка, идентична на себе си, и клетка, предназначена да узрее като диференцирана и специализирана клетка.

Кои стволови клетки вече използваме в областта на медицината?

Откриващи се в минимални количества в различни тъкани в организма, мезенхимните стволови клетки (MSCs) се използват експериментално за лечение на различни патологии. Пример за това е тежката комбинирана имунна недостатъчност (SCID), която се дължи на дефект в ADA гена, клинично коригиран с помощта на мезенхимните стволови клетки. Предклиничните проучвания и клиничните изпитвания вече са дали обещаващи резултати за лечението на захарен диабет, хронична миелоидна левкемия, цироза, белодробна фиброза, болест на Крон и сърдечна недостатъчност. Провеждат се опити за лечение на ракови заболявания, като изследователите индуцират мезенхимни стволови клетки, за да произвеждат токсично за туморите лекарство.

Хемопоетичните стволови клетки (HSCs) са най-многобройният вид в човешкото тяло и се намират в костния мозък и в кухите кости, като напр. гръдната кост, прешлените и таза. Те се използват при заболявания на кръвотворната система на пациента, като възстановяват възможността на тялото да произвежда здрави кръвни клетки самостоятелно.

Какви са перспективите пред стволовите клетки в бъдеще?

Живот след стволовите клетки 3Въпреки напредъка, все още е трудно да се възстанови функционалността на някои видове клетки. За да преодолеят тези предизвикателства, изследователите разработват методи за индуциране на диференциация на камерни, предсърдни и пейсмейкърни клетки. Използването на стволови клетки в клиничната обстановка трябва да се справи и с трудното им присаждане и имунологичният отговор на реципиента.

Друго голямо предизвикателство е евентуалното широкомащабно производство на одобрените за лечение стволови клетки. Всъщност тези клетки трябва да бъдат подложени на множество тестове за безопасност, както и за ефикасност, за да се провери дали не натрупват туморни мутации в себе си. Необходимо е също да се ускорят дългите подготвителни процедури, така че терапиите да са съвместими със заболявания в остра фаза.

Разгледайте още: вземане на стволови клетки

Какво представляват стволовите клетки?

Кои стволови клетки вече използваме в областта на медицината?

Какви са перспективите пред стволовите клетки в бъдеще?

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшеното мече на Тъканна банка Биорегенерация търси своето малко приятелче през месец декември 2020 г.
Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

За да осигурят по-сигурно бъдеще на момиченцето си, мама и татко сключиха договор с Биорегенерация и повериха на тъканната банка отговорната задача да събере, обработи и съхранява стволови клетки от пъпната връв на малката Ивайла за период от 20 години.
АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

Известната плеймейтка Ася Капчикова влезе в отбора на супермамите с раждането на две прекрасни бебчета в края на юни 2020 г. Красавицата и съпругът ѝ се довериха на Биорегенерация и инвестираха в бъдещото здраве на децата си, като сключиха договор за съхранение на стволови клетки.
Стволови клетки мнения

Стволови клетки мнения

Много семейства се чудят дали да изберат съхранение на стволови клетки. Мненията по въпроса са от ключово значение за избора на всеки родител. Затова тук сме събрали най-основната информация по въпроса за стволовите клетки.
Съхранение на стволови клетки цена

Съхранение на стволови клетки цена

Съхранението на стволови клетки (цената му, изискванията, етапите на процедурата) и ползите от него са една от най-разпространените теми в регенеративната медицина в момента.
Замразяване на стволови клетки цени

Замразяване на стволови клетки цени

За много семейства въпросът дали да съхранят биологичен материал при раждането на детето е главно финансов. Поради спецификата на замразяването на стволови клетки при контролирани условия и оборудване, дългият период на замразяване и не на последно място изследванията и процедурите, на които се подлага генетичния материал, общата цена на услугата често се определя като висока.
БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

Според някои вторият триместър е „меденият месец“ от бременността, защото най-накрая неприятните симптоми от първите три месеца постепенно отшумяват и бъдещата супермама отново се чувства енергична. Вече ви разказахме за развитието на ембриона и превръщането му във фетус, и макар в края на 13-та седмица плодът да е с напълно развити основни системи, чудото продължава да се случва във вашето тяло все по-осезаемо.
БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

Тестът ви за бременност е положителен? Поздравления! Вече сте част от отбора на бъдещите супермами. В следващите 9 месеца ви очаква най-вълнуващото приключение в живота ви – да отгледате мъничък, нов живот от самото му зараждане в собственото ви тяло до момента, в който ще го доведете на света.
КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

Годината е 1988-а. По това време Матю Фароу е 5-годишно момченце от Северна Каролина, диагностицирано с вродена апластична анемия на Фанкони.
ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

Ползите от оглеждането на четириного другарче са много както за физическото, така и за менталното здраве.