От няколко години насам темата за стволовите клетки получава неимоверна популярност, а за голяма част от обществото този термин продължава да бъде обгърнат в мистерия. Какво представляват и кое поражда големия интерес към тях? Кои вече използваме в областта на медицината? Какви са перспективите за тяхното използване в бъдеще? И защо ние от тъканна банка “Биорегенерация” сме посветили живота си на най-важната инвестиция - здравето?
Какво представляват стволовите клетки?
Стволовите клетки са незрели или недиференцирани клетки, т.е. те все още не са придобили зрелите характеристики, необходими за изпълнение на отделни и специфични функции в тялото. Има няколко вида и те могат да присъстват както в ембрионите, така и във възрастния организъм. Те представляват малка част от клетките, които изграждат тъканите, и за да ги различим от останалите е необходимо да ги изолираме и да разпознаем някои специфични свойства в тях. За разлика от зрелите клетки, стволовите клетки могат да се делят асиметрично, създавайки клетка, идентична на себе си, и клетка, предназначена да узрее като диференцирана и специализирана клетка.
Кои стволови клетки вече използваме в областта на медицината?
Откриващи се в минимални количества в различни тъкани в организма, мезенхимните стволови клетки (MSCs) се използват експериментално за лечение на различни патологии. Пример за това е тежката комбинирана имунна недостатъчност (SCID), която се дължи на дефект в ADA гена, клинично коригиран с помощта на мезенхимните стволови клетки. Предклиничните проучвания и клиничните изпитвания вече са дали обещаващи резултати за лечението на захарен диабет, хронична миелоидна левкемия, цироза, белодробна фиброза, болест на Крон и сърдечна недостатъчност. Провеждат се опити за лечение на ракови заболявания, като изследователите индуцират мезенхимни стволови клетки, за да произвеждат токсично за туморите лекарство.
Хемопоетичните стволови клетки (HSCs) са най-многобройният вид в човешкото тяло и се намират в костния мозък и в кухите кости, като напр. гръдната кост, прешлените и таза. Те се използват при заболявания на кръвотворната система на пациента, като възстановяват възможността на тялото да произвежда здрави кръвни клетки самостоятелно.
Какви са перспективите пред стволовите клетки в бъдеще?
Въпреки напредъка, все още е трудно да се възстанови функционалността на някои видове клетки. За да преодолеят тези предизвикателства, изследователите разработват методи за индуциране на диференциация на камерни, предсърдни и пейсмейкърни клетки. Използването на стволови клетки в клиничната обстановка трябва да се справи и с трудното им присаждане и имунологичният отговор на реципиента.
Друго голямо предизвикателство е евентуалното широкомащабно производство на одобрените за лечение стволови клетки. Всъщност тези клетки трябва да бъдат подложени на множество тестове за безопасност, както и за ефикасност, за да се провери дали не натрупват туморни мутации в себе си. Необходимо е също да се ускорят дългите подготвителни процедури, така че терапиите да са съвместими със заболявания в остра фаза.
Разгледайте още: вземане на стволови клетки
Какво представляват стволовите клетки?
Кои стволови клетки вече използваме в областта на медицината?
Какви са перспективите пред стволовите клетки в бъдеще?