Всяка бременност е един много емоционален период, свързан с малки и големи радости, както и с малки и големи предизвикателства. Ежедневно ни се налага да предприемаме важни стъпки, да търсим решения на проблеми и да правим избори – като съхранението на стволови клетки в тъканна банка, например. / И до днес то повдига въпроси, въпреки че се е доказало като практика, чрез която инвестираме в бъдещото здраве на детето си, а и на цялото семейство. Когато става дума за рискова бременност обаче всички тези поводи за тревога или размисъл започват да изглеждат дребни и незначителни.
Рисковата бременност е все по-често срещано явление, за съжаление. Добрата новина е, че благодарение на напредналата медицина обикновено финалът е щастлив. Днес се прилагат различни практики за спасяване на живота и здравето както на плода, така и на майката. Сред тях е и така нареченият серклаж.
Какво представлява серклажът?
Невинаги серклажът успява да помогне, но се практикува, защото в някои случаи спасява живот. Серклажът определено намалява риска от спонтанен аборт и преждевременно раждане, но тази медицинска процедура не е подходяща за всяка жена с рискова бременност.
Кой подлежи на серклаж?
Серклажът е медицинска процедура, подходяща за жени с рискова бременност, чиято маточна шийка е слаба и поради скъсяване започва да се отваря твърде рано.
Кога се извършва процедурата?
Серклажът обикновено се прави на ранен етап от бременността – между дванадесетата и четиринадесетата гестационна седмица. Възможно е да се допусне серклаж и по-късно – до двадесет и четвъртата гестационна седмица. По-късно от тази седмица обаче серклаж вече не може да се извърши, защото амниотичният сак изпълва вътрешността на матката и се намира твърде близо до нейната шийка, което прави процедурата рискована.