Вероятно много бъдещи родители се запитват кога бебето за първи път установява връзка с тях, кога за първи път осъзнава тяхното присъствие? Дали ще усети възторга ви, когато за първи път усетите движенията му в стомаха си? А дали ще чуе първите песни, които предстои да му изпеете, галейки корема си с ръце? От тъканна банка “Биорегенерация” ще ви предоставим информация относно слуховата дейност на бебетата още от утробата на майката.
Кога се формира слухът
Когато вашият лекар потвърди бременността ви, повечето от най-важните клетъчни структури на вашето бебче са били вече формирани. Клетките се делят бързо и се образуват различни части на нервната система. Въпреки сложната си организация, сред петте сетива на човека, слухът завършва своето формиране преди другите сетива благодарение на анатомично компактната си структура.
Първо се образуват нервни влакна, които влизат в мозъчните дялове от двете страни на мозъка. Следва образуването на костите на вътрешното ухо, които наподобяват охлюв. От друга страна започва да се оформя външния ушен канал и ушната мида, която събира и фокусира звука. Въпреки че отворите на външното ухо са видими през 11-тата седмица, има достатъчно време структурата на ухото да завърши своята нервна проводимост. То все още не може да ви чуе, но скоростта му на формиране е очарователна. След около 5 седмици връзките между вътрешното и средното ухо следва да бъдат завършени. Едва през 18-тата седмица плодът ще усети вибрациите на звука, предаван през утробата на майката чрез вибрации към ухото и вътрешното ухо и ще започне да „чува“.
Какво в действителност чува бебето
Първо, то ще чуе звуците на червата и сърцето на майката. След това ще срещне и гласа на майка си, когато вибрацията, създадена от гласните ѝ струни, се разсее през белите дробове и корема. След известно време бебето ще осъзнае важността на тази слухова функция, която е единствената връзка с външния свят, и ще почувства, че гласът, който чува, е гласът на човека, който вечно ще го закриля. От този момент, докато бебето чува звука на сърцето и гласа на майката, то ще знае, че е в безопасност и ще чувства спокойствие.
След още няколко седмици и външните звуци ще започнат да достигат до ушите на бебето и след малко филтриране, то ще започне да чува гласа ви по различен от вибрациите начин. Тогава бебето ще започне да различава и някои силни шумове от дома или дори улицата, до която живеете. Например, внезапният удар на врата или подобен силен и рязък звук може да накара бебето да подскочи в утробата.
Що се отнася до бащите, те ще трябва да изчакат около 25-та седмица преди гласът им да бъде чут. От тези седмици нататък бебето ще се възползва от пълния потенциал на своя слух, който е единственият начин за комуникация с външния свят, и ще се опита да направи комуникацията си с вас и света постоянна.
Научете повече за замразяване на стволови клетки цени