Когато разберем, че сме бременни, ни се иска да споделим прекрасната новина с всички. Знаем обаче, че понякога е за предпочитане да изчакаме да изминат най-опасните дни от бременността, преди да зарадваме близките си. Когато вече имаме дете (или деца), трябва да намерим подходящ начин да го подготвим за вълнуващото събитие, което предстои. С какво трябва да се съобразим?
Кога да съобщим на детето?
Обикновено зависи от възрастта на детето, но в общия случай е най-добре да изчакаме, докато ни проличи. Трудно е да обясним на дете, че в коремчето ни расте бебе, ако тялото ни не изглежда променено. То ще си го представи по-ясно и ще осъзнае новината, ако забележи промяната.
В най-добрия случай можем да съобщим на детето си, че очакваме бебе не много по-рано, нито много по-късно от момента, когато ще съобщим на останалите си близки хора. Това е така, защото щом съобщим на детето, то, разбира се, ще сподели новината с останалите – не е добре да го караме да пази тайна. Ако пък сме решили то да научи много по-късно от възрастните ни роднини и приятели, рискуваме някой от тях да се изпусне с коментар или закачка относно бременността и по този начин да накърни доверието, което детето има към нас. То ще се почувства излъгано и отритнато.
Как да съобщим на детето?
Няколко седмици преди да му споделим радостната вест, можем да „подготвим почвата“. Да започнем да му четем книжки за братчета и сестрички или да поговорим за приятелско семейство, в което има повече от едно дете, след което да му споменем, че някой ден и на него може да му се случи да има по-малък брат или сестра. Освен това можем да му разкажем за своето детство – децата обичат да слушат истории за мама и татко от времето, когато и те са били малки. Може да разкажем спомен за момента, в който сме се срещнали за пръв път с брат си или сестра си. Когато назрее мигът, в който ще разкажем в прав текст на детето си, че ще се сдобие с другар в игрите, добре е да използваме прост език, да не се ентусиазираме прекалено и да не разказваме неща, за които детето ни не е питало (например подробности относто бременността и раждането).
Реакцията на детето
Възможно е детето да не реагира с ентусиазъм, както очакваме. Може дори да се разтревожи, да му стане неприятно, че се задава някой, който ще го „измести“ от центъра на вниманието на мама и татко, а е възможно и изобщо да не реагира, а да му е нужно време да осъзнае какво се случва – зависи от възрастта му. При всички положения е добре да му показваме често, че отношението ни към него не се е променило и няма да се промени, че много го обичаме и предстоящото събитие няма да повлияе върху това. Препоръчително е в негово присъствие да не говорим непрекъснато за бременността, за да не се почувства застрашено или нещастно. Най-добре да провеждаме разговорите за важните решения, свързани с бременността (стволови клетки, тъканни банки, посещения при лекари, раждане и т.н.), когато детето не е около нас.
Прочетете повече за съхранение на стволови клетки цена.