Косата е сред най-красивите „аксесоари“ на всяка жена и затова обикновено полагаме много грижи в опит да я направим по-лъскава, по-сияйна, по-здрава, по-силна, по-жизнена... За съжаление, по време на бременността един от страничните ефекти, които могат да ни споходят, е косопадът. Наред с важните въпроси като съхранение на стволови клетки в тъканна банка, суетенето по магазините за набавяне на всичко необходимо за бебето, както и подготовката на дома за идването на детето и много други, разбира се, идва и въпросът за външния ни вид. За никоя жена не е приятно и приемливо да се бори с недостатъци като акне, косопад и нежелано окосмяване, но за съжаление всички изброени са сред най-често срещаните проблеми, причинени от бушуващите хормони по време на бременността – близо половината от бъдещите майки страдат от косопад по време на бременността си.
Защо се появява косопад по време на бременност?
Най-често срещаната причина за появата на косопад по време на бременност е дефицитът на важни витамини и минерали в организма на майката. Плодът черпи необходимите му количества от тези ценни вещества за своите нужди от тялото на мама, като по този начин намалява нейните запаси. Затова е важно по време на бременност, а и не само, да се храним здравословно, пълноценно и разнообразно.
За да успеем да си набавим всички витамини, минерали и други хранителни вещества, които са нужни както на нас, така и на бебето, невинаги храната, която приемаме ежедневно, е достатъчна. В немалко случаи лекари препоръчват да се започне прием на хранителни добавки, които да ни набавят нужното дневно количество от определени витамини и минерали. Въпреки че тези хранителни добавки като комбинираните витамини, например, се продават свободно на пазара и са достъпни за всекиго без рецепта, все пак е добре да се консултираме с лекаря, който следи бременността ни, относно решението си да взимаме витамини под формата на таблетки. Именно специалистът, следящ бременността ни, най-добре би могъл да прецени дали се нуждаем от допълнителен прием, като ни направи съответните изследвания. Това е важно, защото с някои от тези витамини не бива да се прекалява, тъй като натрупването им в организма се оказва вредно, а не полезно.
Ако не се нуждаем от даден витамин, не бива да го приемаме на таблетки, за да не се натрупва в тялото ни. Най-добрият начин да се справим с проблема е да наблягаме на здравословната храна, а ако и това не помогне, добре е да се обърнем към лекаря си за съвет.