Директният контакт с кожата след раждането задвижва редица физиологични процеси по съвсем естествен и завладяващ начин, които подпомагат свързването на майката и детето. Известно е, че методът на кенгуруто намалява риска от смърт при бебета, особено при родените преждевременно. Методът включва новородено, което лежи кожа до кожа върху тялото на възрастен. Досега е било обичайно да се разчита на контакт с кожата, когато децата показват признаци на стабилно състояние като способност за самостоятелно дишане. Но тъй като повечето смъртни случаи настъпват при бебета, чието състояние не е стабилизирано, от известно време специалистите преразглеждат подхода.
По-добра връзка родител-дете
Бебето се носи сигурно върху голите гърди на майката или бащата. Сърдечният ритъм и топлината на тялото създават усещане за безопасност и сигурност. Физически това води до по-постоянна температура, по-равномерно дишане и равномерен пулс. Неврологичното развитие и наддаването на тегло също се насърчават.
Но директният контакт е предимство не само за новородените. Той спомага за по-бързото установяване на връзка и адаптирането към новата роля на майка или баща. При майките се наблюдава насърчаване на кърменето, като за тях е по-лесно да произвеждат мляко, което означава едно притеснение по-малко в периода непосредствено след раждането.
Директният, непрекъснат контакт с кожата на майката и здравото, зряло новородено след неусложнено, спонтанно раждане за най-малко един час (за предпочитане по-дълго) трябва да бъде стандарт във всички клиники. Но какво да кажем за рисковите раждания? Става все по-ясно, че въпреки специалните обстоятелства директният контакт с кожата е възможен и желателен дори при уязвими новородени и раждания с цезарово сечение.
Ако майката не може да бъде свързана, детето трябва да бъде поставено в директен кожен контакт със следващия най-близък човек, като в повечето случаи това е бащата на новороденото. При подобно проучване се доказва, че вследствие на този контакт бащите са били по-малко тревожни, по-бързо са влезли в ролята си на бащи и са по-малко склонни към депресия.
Контакт кожа до кожа в родилна зала за недоносени бебета
Но не само в случай на раждане при стандартни обстоятелства много клиники вече осъзнават, че директният контакт с кожата е изключително важен. Недоносените бебета също трябва да получат тази възможност. Доказано е, че поне един час ежедневен контакт с кожата през първите пет дни от живота на бебето би довел до по-високо наддаване на тегло, по-малко апнеи, по-кратки фази на плач, по-стабилни модели на сън и увеличаване шансовете за оцеляване с 25% при изследваната група недоносени бебета.
Контактът кожа до кожа може да се поддържа денонощно, когато е възможно. Препоръчва се периодичен контакт (поне 1 час с родител, който се редува с инкубатора в интензивното отделение) няколко пъти на ден, за да се осигурят терапевтични ползи при смяната между родител и стабилизиращ инкубатор. От тъканна банка “Биорегенерация” препоръчваме да проучите кои клиники практикуват този метод, най-вече в случаи на недоносени бебета, нуждаещи се от допълнителни грижи и специални условия за своето развитие.