Раждането е процес, който поражда много въпроси у всеки бъдещ родител. Същото важи и за първите часове след появата на бебчето, когато се налага да се погрижим за новото човече и да осъзнаем колко голяма промяна е настъпила в живота ни. Притесненията са свързани най-вече с начините за справяне с болката в рамките на раждането и с първия контакт с малкото съкровище впоследствие. Ето кои са тези притеснения и как бихме могли да им отговорим:
Ефективни ли са специалните техники за дишане по отношение на справянето с болката?
Това е доста сложен въпрос, защото при всяка жена ситуацията е различна. При някои жени съответните техники може и да помогнат, но за други напрежението да се повишава още повече, ако по време на контракциите трябва да следват точно определена техника. Най-важното, което е добре да запомните е, че изборът е изцяло ваш. В случай че заучените техники за дишане не ви помагат, просто правете това, което подсказва тялото ви.
Уместно ли е да споделяте своите чувства и емоции с медицинския персонал?
Отново ще отговорим по същия начин – всичко, което ви помага за това раждането да премине по-леко, е уместно. Викане, непрекъснато говорене за детето, за бъдещето, което планирате за него, за семейния живот с партньора ви и т.н. Медицинският персонал, който участва в израждането, при всички случаи би трябвало да ви разбере.
Добра идея ли е приемането на болкоуспокояващи след раждането?
По принцип специалистите препоръчват, ако е възможно, да се премине през този период без болкоуспокояващи. Разбира се, в случай че болките след раждането продължават да са доста силни, има медикаменти, които биха могли да ви помогнат. Преди приемането им обаче задължително се консултирайте с лекар.
Трябва ли да слагате бебето на гърдата си, ако от нея не излиза мляко?
Да, контактът с майката е много важен в първите дни от живота на бебето. Освен това подобен контакт стимулира тялото ви да започне да произвежда мляко. В допълнение, от гърдите ви излиза и коластра – прозрачна или бледожълтеникава течност, която съдържа съществени с оглед здравето и сигурността на бебето антитела.
Преди да дойде денят на раждането, помислете и решете дали бихте предприели запазване на стволови клетки от пъпната връв на вашето новородено бебче. Това е напълно безопасна и безболезнена процедура, която вече е утвърдена в глобален мащаб. Извлечените стволови клетки могат да помогнат за справянето с различни заболявания и здравословни проблеми. Доверете се на Тъканна банка Биорегенерация за максимално качествено и сигурно извличане, транспортиране и съхранение на стволови клетки.
Разгледайте още: замразяване на стволови клетки цени.
Ефективни ли са специалните техники за дишане по отношение на справянето с болката?
Уместно ли е да споделяте своите чувства и емоции с медицинския персонал?
Добра идея ли е приемането на болкоуспокояващи след раждането?
Трябва ли да слагате бебето на гърдата си, ако от нея не излиза мляко?