Типични нарушения на пуерпериума

Пуерпериумът е периодът след раждането, който обуславя постепенното връщане на женското тяло към обичайния си ракурс. Започва, когато жената изхвърли плацентата и продължава, докато женската полова система възстанови своите анатомичните и функционални състояния. Тази фаза е много специфична и деликатна, защото новата майка трябва да се изправи пред големи психологически и физически промени. По време на пуерпериума могат да се появят цяла поредица от заболявания и смущения, като от тъканна банка “Биорегенерация” ще наблегнем на най-често срещаните.

Храносмилателни смущения

Чревната система по време на бременност претърпява множество промени, повлияни от хормоните. Проблем, който може да продължи дори и след раждането на вашето дете, е констипацията (запекът). Понякога има и психологически компонент, особено ако сте зашити и имате страх от допълнително разкъсване или от усещане за болка, когато отидете до тоалетната. И наистина, това може да се случи, когато изпражненията са твърди. Затова съветът на специалистите е да пиете много вода и да приемате голямо количество фибри.

Прекомерно изпотяване

Типични нарушения на пуерпериума 2Сред неразположенията след раждането може да се сблъскате с обилно изпотяване. Често се случва предимно през нощта. Това е нормален механизъм на тялото, който се стреми да елиминира натрупаните течности. Освен това е и въпрос на хормонален произход: естрогените, които бързо намаляват след раждането, причиняват изпотяване. Ще отминат няколко месеца, докато ситуацията се нормализира, но и този момент ще настъпи, затова бъдете търпеливи.

Стрии

Местата, където най-често се появяват тези досадни кожни “разкъсвания” са корема, бедрата и гърдите. Стриите се появяват, когато има важни промени в теглото, което очевидно се случва след раждането. Кожата, която преди това е "дърпала" корема, има тенденция да увисва и резултатът е грозни белезникави или червеникави ивици. Понякога, особено при предразположение, се появяват и по време на бременност. Съветът ни е да вземате превантивни мерки с кремове и масла, които увеличават еластичността на кожата. При евентуална поява е важно да ги третирате своевременно, защото могат да се премахнат само докато са “пресни” и все още червеникави.

Умора

Типични нарушения на пуерпериума 1Никоя майка не бива да се учудва, ако през дните след раждането се чувства уморена и изтощена. Няма значение дали раждането е естествено или със секцио: все пак е необходимо известно време, за да се върнете в топ форма. Тялото трябва да се пренастрои и междувременно детето отнема много от вашата енергия. Храненето, смяната на пелени, плачът, непостоянният сън също оказват влияние върху родителите. Чувството за умора е напълно физиологично. Това, което трябва да правите, е да почивате, когато и мъничето почива. Няма значение дали трябва да оправите кухнята или да се заемете с прането, намирайте време и за почивка. Да търсиш помощ от други за домакинската работа не е презряно, напротив!

Промени в настроението

Не само тялото търпи особени смущения след раждането, но и психиката. Периодът след раждане невинаги е лек, безсмислено е да го крием. Лесно е да изпаднете в мъка, когато новороденото плаче или спи малко, когато кърменето изглежда като титанично начинание или ако се появят първите колики. Промените в настроението са нормални за една нова майка. Хормоните остават хаотични за известно време и може да се случи да се окажете в безкраен кръговрат от максимално спокойствие до водопад от сълзи. Въпреки това е важно да знаете, че това е съвсем естествена прелюдия към майчинството в най-реалистичната му форма, затова не се притеснявайте да потърсите съвет от свои близки или други майки, които вече са преодолели този временен психически дискомфорт.

Научете повече за запазване на стволови клетки.

Храносмилателни смущения

Прекомерно изпотяване

Стрии

Умора

Промени в настроението

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшеното мече на Тъканна банка Биорегенерация търси своето малко приятелче през месец декември 2020 г.
Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

За да осигурят по-сигурно бъдеще на момиченцето си, мама и татко сключиха договор с Биорегенерация и повериха на тъканната банка отговорната задача да събере, обработи и съхранява стволови клетки от пъпната връв на малката Ивайла за период от 20 години.
АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

Известната плеймейтка Ася Капчикова влезе в отбора на супермамите с раждането на две прекрасни бебчета в края на юни 2020 г. Красавицата и съпругът ѝ се довериха на Биорегенерация и инвестираха в бъдещото здраве на децата си, като сключиха договор за съхранение на стволови клетки.
Стволови клетки мнения

Стволови клетки мнения

Много семейства се чудят дали да изберат съхранение на стволови клетки. Мненията по въпроса са от ключово значение за избора на всеки родител. Затова тук сме събрали най-основната информация по въпроса за стволовите клетки.
Съхранение на стволови клетки цена

Съхранение на стволови клетки цена

Съхранението на стволови клетки (цената му, изискванията, етапите на процедурата) и ползите от него са една от най-разпространените теми в регенеративната медицина в момента.
Замразяване на стволови клетки цени

Замразяване на стволови клетки цени

За много семейства въпросът дали да съхранят биологичен материал при раждането на детето е главно финансов. Поради спецификата на замразяването на стволови клетки при контролирани условия и оборудване, дългият период на замразяване и не на последно място изследванията и процедурите, на които се подлага генетичния материал, общата цена на услугата често се определя като висока.
БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

Според някои вторият триместър е „меденият месец“ от бременността, защото най-накрая неприятните симптоми от първите три месеца постепенно отшумяват и бъдещата супермама отново се чувства енергична. Вече ви разказахме за развитието на ембриона и превръщането му във фетус, и макар в края на 13-та седмица плодът да е с напълно развити основни системи, чудото продължава да се случва във вашето тяло все по-осезаемо.
БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

Тестът ви за бременност е положителен? Поздравления! Вече сте част от отбора на бъдещите супермами. В следващите 9 месеца ви очаква най-вълнуващото приключение в живота ви – да отгледате мъничък, нов живот от самото му зараждане в собственото ви тяло до момента, в който ще го доведете на света.
КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

Годината е 1988-а. По това време Матю Фароу е 5-годишно момченце от Северна Каролина, диагностицирано с вродена апластична анемия на Фанкони.
ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

Ползите от оглеждането на четириного другарче са много както за физическото, така и за менталното здраве.