Може да сме мислили за избора на име още преди да помислим за бебе или да сме започнали да обсъждаме тази тема чак в третия триместър. Независимо от кой тип родители сме, колебания винаги има. Това е важно решение, което трябва да вземем заедно с половинката си. Детето ни ще носи избраното от нас име цял живот, затова трябва да сме внимателни и да претеглим всички плюсове и минуси на харесаното от нас име.
Уникалност
Мечта на всеки родител е детето му да порасне като уважаван и незаменим човек, затова често се спира на име, което е уникално, екзотично или рядко срещано. Помислете обаче как ще се чувства вашето дете, ако името му е твърде уникално и не се възприема от околните. Хубаво е човек да е оригинален, но не до крайност.
Подхожда ли на фамилията ви?
Изпитайте звученето на евентуалните три имена на детето, когато се спрете на конкретно име. Доста млади родители избират име от чужд произход. Невинаги тези имена звучат стилно в комбинация с автентична българска фамилия. Ако пък сте от късметлиите, които носят по-специфична фамилия, внимавайте с прилагателните и съществителните имена като избор на име за детето, защото понякога се получават доста забавни комбинации.
Кръщаване на баба или дядо
Традицията децата да носят имената на своите прародители (или техни производни) вече не е толкова популярна. Ако държите да сте от традиционалистите, уверете се, че и вие, и половинката ви харесвате съответното име. Не следвайте сляпо обичаите. Проучете дали името е твърде остаряло и дали ще бъде комфортно за детето ви да го носи.
Как ще наричаме детето?
Почти всяко име има свой гален вариант. Проверете дали ви звучи добре този вариант на избраното от вас име. Вие и всички любими за детето хора вероятно ще се обръщат по този начин към него, затова е важно да звучи и да изглежда добре и да му приляга.
Кога да изберем името?
Всички хора сме различни, имаме и разнообразен подход към нещата. Има различни типове родители – едни искат да знаят пола на детето предварително, други – не; едни предприемат съхранение на стволови клетки, други – не; едни кърмят, други – хранят с шише и т.н. Предвидливият тип родители са тези, които биха желали да планират всичко – от цветовете, в които ще обличат бебето, през стволовите клетки, чак до училището, в което ще учи. Други приемат нещата по-лековато и в това няма нищо лошо – прекрасно е да се избягва стресът.
Някои родители се подготвят със запас от момчешки и момичешки имена още щом установят бременността. Други подхождат по-екстремно, като изчакват да премине раждането, преди да решат как да кръстят бебето си. Вярват, че щом го видят, името „ще си дойде само“. Двата варианта са различни и прилягат на различен тип родители – това е чудесно. Препоръчително е обаче да не се колебаете твърде дълго след раждането, защото разполагате със срок от седем дни да впишете името на детето си!
Прочетете още за стволови клетки от млечен зъб.