Витамините и минералите са много важна част от ежедневното меню на всяка бременна жена. Често се препоръчва да се взимат допълнително витамини и минерали под формата на хранителни добавки, тъй като е трудно да се набавят в нужното количество само от храната. Широко разпространено мнение е това, че с витамини няма как да се прекали или пък че няма начин витамините да се окажат вредни. Това погрешно разбиране може да доведе до сериозни последици, защото всъщност е възможно да се прекали с определени витамини и това да окаже негативно въздействие върху нас самите и върху плода.
Витамин А
Витамин А е важен елемент, необходим за правилното развитие на бебето. Във високи дози обаче витамин А може да се окаже токсичен и опасен, защото се натрупва в черния дроб, а същевременно би могъл да навреди и на плода. В прекалено ниски дози пък не дава необходимите полезни вещества на бебето и е възможно то да не се развие правилно. За да бъде максимално полезен витамин А и да не носи вреди, е нужно да се консумира в определени граници.
За да не се превиши препоръчителният дневен прием на витамин А, е добре да не се прекалява с определени храни, съдържащи витамин А, или дори да се избягват. Такава храна е черният дроб (свински, телешки и др.). Дробът съдържа големи количества витамин А и затова не се препоръчва консумацията му по време на бременност.
Калций
Калцият е от огромна важност за доброто здравословно състояние както на майката, така и на бебето. Безразборната му консумация обаче може да доведе до затруднено движение на бебето и трудно раждане, тъй като този витамин подпомага затварянето на фонтанелите на детето, което никак не е желателно да се случва, преди то да се е родило.
Най-добрият вариант да си набавим необходимото количество калций е чрез консумация на естествени съставки, съдържащи минерала. Млечните продукти са подходящ източник на калций. Не е препоръчително да се приема калцият като хранителна добавка, освен ако не страдаме от дефицит на този минерал.
Желязо
Желязото е незаменим елемент, важен за правилното развитие на плода, както и за доброто здравословно състояние на майката. Предозирането с него обаче може да бъде вредно и да доведе до нежелани последици. Най-добрите източници на желязо са естествените – зелените растения и подправки, например.
След като бебчето ни се роди и му бъдат взети стволови клетки от пъпна връв за съхранение в тъканна банка, ако сме избрали този начин за инвестиция в здравето му, идва най-красивият момент, с който завършва деветмесечното ни приключение – гушкането на новороденото ни здраво бебе. А за да не се тревожим за здравето му, е нужно през цялата си бременност да се стараем да не прекаляваме с приема на витамини и минерали, но и да не го пренебрегваме.