Какво са мезенхимни стволови клетки и защо са толкова ценни
Защо мезенхимните стволови клетки предизвикват огромен интерес в медицината
Още преди повече от половин век е доказано, че костният мозък е източник не само на хематопоетични стволови клетки, но и на мезенхимни стволови клетки. Руският учен Александър Фриденщайн е един от пионерите на теорията, че костният мозък е резервоар на мезенхимни стволови клетки при възрастни организми.
Терминът „мезенхимни стволови клетки“ (MSCs) е въведен в началото на 1990 г. и повече от десетилетие по-късно критериите за дефиниране на този тип стволови клетки са публикувани от Международното общество за клетъчна терапия (International Society for Cellular Therapy). Лесното извличане прави мезенхимните стволови клетки привлекателен изследователски обект.
Проучвания за свойствата на мезенхимните стволови клетки
В момента има почти 1000 клинични изпитвания, регистрирани по целия свят и според някои експерти изглежда, че започваме да ставаме свидетели на ефекта на снежната топка с превръщането на мезенхимните стволови клетки в мощно средство в медицината и фармацията.
Значение на мезенхимните стволови клетки
Мезенхимните стволови клетки понастоящем са една от най-широко изследваните теми в експерименталната медицина, като се имат предвид техните уникални свойства по отношение на имуномодулация, секреция на множество фактори и насочване към местата на увредената тъкан. Доказано е, че тези характеристики на мезенхимните стволови клетки са безценни при различни лечения за управление на заболявания, например при рак, регенерация на тъкани или имунологични/възпалителни разстройства.
Характеристики на мезенхимните стволови клетки.
Какви са източниците на мезенхимните стволови клетки
Мезенхимните стволови клетки може да се намерят в почти всяка тъкан в тялото, но най-голяма част от тях са в костния мозък, тъканта от пъпната връв и пулпата на млечния зъб. Въпреки повсеместното разпространение и полезните свойства на мезенхимните стволови клетки, все още е предизвикателство да се култивират в дългосрочен план. Сред различните видове мезенхимни стволови, тези, получени от костен мозък и мастна тъкан остават най-широко използваните за регенеративни цели. В последните години обаче, благодарение на лесния достъп до мезенхимните стволови клетки от млечен зъб и от пъпна връв, те се очертават като привлекателни клетъчни източници за регенерация на кости и тъкани.
Приложение на мезенхимните стволови клетки
В Канада например се провеждат клинични изпитвания за определяне на ефикасността и безопасността на лечението с автоложни мезенхимни стволови клетки при пациенти с множествена склероза (МС). За разлика от предишно клинично изпитване за трансплантация на костен мозък, пациентите не се подлагат на химиотерапия. Това е така, защото терапията с мезенхимни стволови клетки потиска или преодолява имунните клетки, които насърчават МС. Друго допълнително предимство за този подход на лечение с мезенхимните стволови клетки са противовъзпалителните характеристики на тези стволови клетки.
Терапията с мезенхимни стволови клетки може също да представлява подход за подпомагане на възстановяването от инсулт. Учените изследват ефектите на алогенни мезенхимни стволови клетки, получени от костен мозък или мастна тъкан. Интравенозното приложение на стволови клетки на плъхове подобрява мозъчната функция и намалява клетъчната смърт в сравнение с нелекувани плъхове. Продължаващите изследвания могат да осигурят ценни данни за подобряване на ефикасността и безопасността на терапията, базирана на мезенхимни стволови клетки при имунни и възпалителни заболявания, както и за подобряване на регенеративната медицинска терапия.
Резултати от терапии с мезенхимни стволови клетки
Повечето от заболяванията, за които е публикувана клинична полза от терапиите с мезенхимни стволови клетки са такива, които в момента нямат други специфични лечения с желани резултати. В областта на кардиологията са открити обещаващи резултати; заболявания като разширена кардиомиопатия и исхемична или неисхемична сърдечна недостатъчност отчитат значими подобрения след терапия с мезенхимни стволови клетки.
Терапиите с мезенхимни стволови клетки от костен мозък са довели до установени подобрения в сърдечната функция, функционалния капацитет и качеството на живот при пациентите.
Все по-изследван е и терапевтичният потенциал при използването на мезенхимни стволови клетки при хрущялни лезии и/или остеоартрит, особено в коляното. Понастоящем лечението на този тип заболявания включва само палиативно лечение за намаляване на дискомфорта или хирургично лечение с рискове, които обикновено са повече от ползите, във възрастовата група на повечето пациенти с тези заболявания.
Изводи за приложението на мезенхимни стволови клетки
Мезенхимните стволови клетки носят големи надежди за регенеративната медицина - всъщност те вече са проправили своя път към голям брой клинични изпитвания за широк спектър от заболявания. Както вече споменахме, първоначално прилагането на MSCs се основаваше главно на надеждата да се излекуват заболявания или дефекти на хрущял или костна тъкан. Употребата им за терапии при мускулно-скелетни заболявания все още остава едно от най-честите приложения. По всичко личи, че има широк потенциал за клинична употреба на този тип стволови клетки, без докладвани сериозни нежелани реакции. Въпреки това, медицината трябва да извърви дълъг път преди мезенхимни стволови клетки да имат масова употреба в болниците или в лекарския кабинет. Все пак и сега терапията с този вид стволови клетки е достъпна и е една инвестиция, която без съмнение си заслужава да направите – защото е в най-ценния ни ресурс – здравето!
Защо мезенхимните стволови клетки предизвикват огромен интерес в медицината
Проучвания за свойствата на мезенхимните стволови клетки
Значение на мезенхимните стволови клетки
Характеристики на мезенхимните стволови клетки.
Какви са източниците на мезенхимните стволови клетки
Приложение на мезенхимните стволови клетки