Всеки родител поставя здравето на детето си на първо място – като съхранява стволови клетки от пъпна връв в тъканна банка, например. Тази загриженост се заражда у родителите още в мига, в който научат, че ще имат дете, и продължава цял живот.
Още по време на бременността се сблъскваме с куп въпроси, на които търсим отговор в името на здравето и благоденствието на детето си. Доста въпроси повдига и самото раждане – как ще протече, дали всичко ще бъде нормално, ще има ли нужда от хирургическа намеса и т. н. Епизиотомията е една от хирургическите интервенции, които понякога се налага да се извършат по време на нормално протичащо раждане, за да се избегнат усложнения както при бебето, така и при майката.
Какво представлява епизиотомията?
Епизиотомията е процедура, при която по време на същинското раждане (втори етап от раждането, фаза на изгонване) се прави разрез на перинеума и на задната стена на влагалището. Този разрез е не по-дълъг от пет сантиметра и обикновено дори не е болезнен за майката. След раждането този разрез се зашива и заздравява съвсем безпроблемно и бързо при повечето жени.
Защо е необходима епизиотомията?
При случаи, в които тъканта на майката не е достатъчно еластична, главата на бебето е твърде голяма или пък родилката е напъвала ненавременно, съществува риск от преразтягане или разкъсване. Преразтегнатата тъкан не се възстановява напълно след раждането, а разкъсванията, въпреки че се зашиват след раждането, не зарастват толкова добре, колкото ако се направи хирургичен разрез.
Освен за да се спестят неприятните последици за майката, епизиотомията се прави и в интерес на здравето на детето. Преминавайки през родовия канал, то е подложено на налягане. Рязката промяна в налягането може да предизвика мозъчни увреждания у новороденото. Освен това по-дългият престой в родовия канал може да лиши детето от кислород и в този случай отново се налага да се пристъпи към епизиотомия.
Колко време отнема възстановяването след епизиотомия?
Ако по време на раждането е направена епизиотомия, след като бебчето се роди разрезът се зашива. Шевовете, които остават в травмираната област, обикновено са от този тип, който няма нужда от отстраняване – падат или се „разтварят“ сами. Това се случва около седмица след хирургичната намеса. Възможно е обаче да продължаваме да изпитваме болка в областта на операцията още известно време. Напълно възстановени след проведена епизиотомия майките обикновено се чувстват около месец след раждането. Често след този период те дори са готови за интимни преживявания с партньора. Ако месец след раждането все още изпитваме болки обаче, нужно е да потърсим лекарска помощ.
Научете повече за съхранение на стволови клетки цена.