Водни занимания за новородени

В разгара на летния сезон от тъканна банка “Биорегенерация” бихме искали да засегнем една не толкова популярна, но изключително интересна и полезна тема, а именно - неонаталните водни спортове. Бебетата теоретично могат да влязат във водата само няколко дни след раждането, но специалистите препоръчват това да се случи към 3-4 месец. Всъщност водната среда напомня майчината утроба на новороденото, споменът за която през първите месеци от живота със сигурност е много ярък. За него това е успокояваща регресия, която в същото време го поставя в голяма интимност с родителя, който го придружава във водата, люлеейки го на ръце. Водата благоприятства инстинктивната и чувствена физическа близост не само за бебето, но и за майката, която често успява да се отърси от много от тревогите, типични за първите месеци на майчинството.

Какви са ползите от неонаталните водни занимания

Водни занимания за новородени 1Ползите от водната активност включват както физическите, така и емоционалните аспекти на детето. В емоционален план водната среда с правилна температура пресъздава майчината утроба, в която бебето се е чувствало сигурно, защитено и спокойно. Но това е само една малка част от ползите, които тези занимания предоставят. Попадането във водата е стимул за мъничето, който позволява на неговия мозък да се справя с нови ситуации както от сетивна, така и от емоционална гледна точка. Бебето осъзнава пространството, в което се намира, и начинът, по който може да взаимодейства със заобикалящата го среда.

Едва на няколко месеца детенцето ви ще открие нови пози, улеснени от естествения тласък на водата, които укрепват мускулно-скелетната система, придавайки ѝ не само сила, но и еластичност. Не трябва да забравяме и способността за поддържане на баланс, която е предпоставка за по-добра координация, двигателни умения и мускулен контрол. Водната обстановка бързо приучава детето как да контролира дишането си, което води до последващо укрепване на сърдечно-съдовата система.

Водна активност спрямо възрастта

Водни занимания за новородени 2 Трябва да се отбележи, че за всяка детска възрастова група, начинът на взаимодействие със света се променя и следователно стимулите, на които детето може да бъде подложено, са различни. От 3 до 6 месеца капацитетът за доброволна апнея е силен, т.е. този вроден механизъм, който позволява на новородените да не поглъщат или вдишват течности, ако са под вода, така че това е моментът, в който детето се свързва с тази среда по напълно естествен начин. Въпреки че движенията на ръцете и краката са пасивни, инструкторът и родителите могат леко да го насочват, като оказват опора на тялото. В тази фаза акцентът е върху аклиматизацията на детето във водната среда.

Преди 12-я месец бебчето ще може самостоятелно да контролира собственото си дишане, като го променя според извършваните дейности. През тези месеци то ще придобие способността да движи доброволно тялото си и ще се научи да хваща предмети, затова и в тази възрастова група се препоръчва използването на плаващи игри, които ще помогнат на детето да се научи да плува. Заниманията по плуване са заменени от игрив подход, при който родителите, потопени във водата с децата, играят и се запознават с това местообитание.

До 18-я месец детето ще изживее уроците по плуване като момент на общуване. Това е време на голям растеж във физическо, умствено и емоционално отношение. Винаги следвано от родителите си, то върви към пълна автономия. Това е фазата, в която се подхожда към истинското плуване, започвайки да експериментира, например, с гмуркане.

Научете повече за запазване на стволови клетки.

Какви са ползите от неонаталните водни занимания

Водна активност спрямо възрастта

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшеното мече на Тъканна банка Биорегенерация търси своето малко приятелче през месец декември 2020 г.
Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

За да осигурят по-сигурно бъдеще на момиченцето си, мама и татко сключиха договор с Биорегенерация и повериха на тъканната банка отговорната задача да събере, обработи и съхранява стволови клетки от пъпната връв на малката Ивайла за период от 20 години.
АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

Известната плеймейтка Ася Капчикова влезе в отбора на супермамите с раждането на две прекрасни бебчета в края на юни 2020 г. Красавицата и съпругът ѝ се довериха на Биорегенерация и инвестираха в бъдещото здраве на децата си, като сключиха договор за съхранение на стволови клетки.
Стволови клетки мнения

Стволови клетки мнения

Много семейства се чудят дали да изберат съхранение на стволови клетки. Мненията по въпроса са от ключово значение за избора на всеки родител. Затова тук сме събрали най-основната информация по въпроса за стволовите клетки.
Съхранение на стволови клетки цена

Съхранение на стволови клетки цена

Съхранението на стволови клетки (цената му, изискванията, етапите на процедурата) и ползите от него са една от най-разпространените теми в регенеративната медицина в момента.
Замразяване на стволови клетки цени

Замразяване на стволови клетки цени

За много семейства въпросът дали да съхранят биологичен материал при раждането на детето е главно финансов. Поради спецификата на замразяването на стволови клетки при контролирани условия и оборудване, дългият период на замразяване и не на последно място изследванията и процедурите, на които се подлага генетичния материал, общата цена на услугата често се определя като висока.
БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

Според някои вторият триместър е „меденият месец“ от бременността, защото най-накрая неприятните симптоми от първите три месеца постепенно отшумяват и бъдещата супермама отново се чувства енергична. Вече ви разказахме за развитието на ембриона и превръщането му във фетус, и макар в края на 13-та седмица плодът да е с напълно развити основни системи, чудото продължава да се случва във вашето тяло все по-осезаемо.
БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

Тестът ви за бременност е положителен? Поздравления! Вече сте част от отбора на бъдещите супермами. В следващите 9 месеца ви очаква най-вълнуващото приключение в живота ви – да отгледате мъничък, нов живот от самото му зараждане в собственото ви тяло до момента, в който ще го доведете на света.
КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

Годината е 1988-а. По това време Матю Фароу е 5-годишно момченце от Северна Каролина, диагностицирано с вродена апластична анемия на Фанкони.
ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

Ползите от оглеждането на четириного другарче са много както за физическото, така и за менталното здраве.