В разгара на летния сезон от тъканна банка “Биорегенерация” бихме искали да засегнем една не толкова популярна, но изключително интересна и полезна тема, а именно - неонаталните водни спортове. Бебетата теоретично могат да влязат във водата само няколко дни след раждането, но специалистите препоръчват това да се случи към 3-4 месец. Всъщност водната среда напомня майчината утроба на новороденото, споменът за която през първите месеци от живота със сигурност е много ярък. За него това е успокояваща регресия, която в същото време го поставя в голяма интимност с родителя, който го придружава във водата, люлеейки го на ръце. Водата благоприятства инстинктивната и чувствена физическа близост не само за бебето, но и за майката, която често успява да се отърси от много от тревогите, типични за първите месеци на майчинството.
Какви са ползите от неонаталните водни занимания
Ползите от водната активност включват както физическите, така и емоционалните аспекти на детето. В емоционален план водната среда с правилна температура пресъздава майчината утроба, в която бебето се е чувствало сигурно, защитено и спокойно. Но това е само една малка част от ползите, които тези занимания предоставят. Попадането във водата е стимул за мъничето, който позволява на неговия мозък да се справя с нови ситуации както от сетивна, така и от емоционална гледна точка. Бебето осъзнава пространството, в което се намира, и начинът, по който може да взаимодейства със заобикалящата го среда.
Едва на няколко месеца детенцето ви ще открие нови пози, улеснени от естествения тласък на водата, които укрепват мускулно-скелетната система, придавайки ѝ не само сила, но и еластичност. Не трябва да забравяме и способността за поддържане на баланс, която е предпоставка за по-добра координация, двигателни умения и мускулен контрол. Водната обстановка бързо приучава детето как да контролира дишането си, което води до последващо укрепване на сърдечно-съдовата система.
Водна активност спрямо възрастта
Трябва да се отбележи, че за всяка детска възрастова група, начинът на взаимодействие със света се променя и следователно стимулите, на които детето може да бъде подложено, са различни. От 3 до 6 месеца капацитетът за доброволна апнея е силен, т.е. този вроден механизъм, който позволява на новородените да не поглъщат или вдишват течности, ако са под вода, така че това е моментът, в който детето се свързва с тази среда по напълно естествен начин. Въпреки че движенията на ръцете и краката са пасивни, инструкторът и родителите могат леко да го насочват, като оказват опора на тялото. В тази фаза акцентът е върху аклиматизацията на детето във водната среда.
Преди 12-я месец бебчето ще може самостоятелно да контролира собственото си дишане, като го променя според извършваните дейности. През тези месеци то ще придобие способността да движи доброволно тялото си и ще се научи да хваща предмети, затова и в тази възрастова група се препоръчва използването на плаващи игри, които ще помогнат на детето да се научи да плува. Заниманията по плуване са заменени от игрив подход, при който родителите, потопени във водата с децата, играят и се запознават с това местообитание.
До 18-я месец детето ще изживее уроците по плуване като момент на общуване. Това е време на голям растеж във физическо, умствено и емоционално отношение. Винаги следвано от родителите си, то върви към пълна автономия. Това е фазата, в която се подхожда към истинското плуване, започвайки да експериментира, например, с гмуркане.
Научете повече за запазване на стволови клетки.