Какво представлява резус факторът?
Резус фактор се нарича белтъкът по мембраната на червените ни кръвни клетки. Повечето хора по света са резус положителни, тоест имат този белтък по мембраната на червените си кръвни клетки, но има и такива индивиди, които го нямат и науката ги определя като резус отрицателни. Дали сме с положителен или отрицателен резус фактор се предава по наследство.
Несъвместимост между майка и бебе
Такава несъвместимост се случва, когато жена, която е резус отрицателна, забременее с бебе, което е резус положително. В тези случаи имунната система на майката започва да реагира срещу непознатия белтък в кръвните клетки на бебето и започва да произвежда антитела.
Такава реакция и производство на антитела обаче може да се случи само при конктакт между кръвта на майката и кръвта на бебето. При нормално протичаща бременност те не осъществяват контакт, защото са разделени от плацентата. Кръвта на майка и бебе се смесва обикновено чак при раждането. Това е причината първата бременност на резус отрицателна жена да не е толкова опасна, колкото следващите. След раждането на първото дете организмът на жената изгражда антитела срещу белтъка по кръвните клетки. При повторно забременяване с бебе, което е резус положително, антителата могат да преминат през плацентата и веднага да атакуват червените кръвни клетки на бебето, като по този начин го излагат на застрашаващ живота му риск.
Как се получава смесването на кръвта на майката и на бебето?
Има и други начини освен раждането, някои от които незабележими, при които могат да се смесят кръвта на майката и на бебето. Такъв е случаят на абортите – независимо дали абортът е спонтанен, или е направен по желание, има контакт между кръвта на майката и тази на бебето и започва изграждането на антитела.
Извънматочната бременност е сред нежеланите развития на събитията. Щом бъде установена, тя трябва да бъде прекъсната и отново имаме осъществен контакт между кръвта на майката и тази на бебето. Всякакви коремни травми или кървене по време на бременност изискват моменталната намеса на лекар. След като той ни стабилизира и успокои, можем да помислим и за това, че при едно такова кървене вероятно се е получило смесване на кръвта на майката и на бебето.
Не на последно място са всички вътреутробни изследвания, които се провеждат. Техните резултати са важно успокоение за бъдещите родителите, но ако майката е резус отрицателна, а бебето – резус положително, най-добре е да се придържаме към неинвазивните процедури. Добре е да се допитаме до лекаря си дори за бърза и лесна процедура като взимането на стволови клетки от пъпна връв за съхранение в тъканна банка.
Какво представлява резус факторът?
Несъвместимост между майка и бебе
Как се получава смесването на кръвта на майката и на бебето?