Стволовоклетъчните терапии набират все повече популярност в съвременната медицина и са определяни като иновация с огромен потенциал. Доказателство за това е и опитът за експерименталното им прилагане при лечението на пациенти с COVID-19. Както ви разказахме в нашата статия „10 популярни мита за стволовите клетки“, стволовите клетки се използват в борбата с различни заболявания вече повече от 60 години. И понеже първите случаи остават завинаги в историята, ние от stvolovikletki.com избрахме да споделим с вас историята на един малък герой, чиято трансплантация предизвиква истинска революция.
Трансплантация на стволови клетки: надежда за малкия Матю
Годината е 1988-а. По това време Матю Фароу е 5-годишно момченце от Северна Каролина, диагностицирано с вродена апластична анемия на Фанкони. Рядката болест се характеризира с панцитопения – намаляване броя на еритроцитите, левкоцитите и тромбоцитите в перифарната кръвна картина до стойности под нормалните за здрави хора на съответната възраст, вследствие на костно-мозъчна недостатъчност. Статистиката до този момент показвала, че пациентите с това тежко заболяване живеят най-много до юношеска възраст. Но малкият Матю щял да бъде детето, чието лечение преобръща историята.
Идеята за съхранението на кръв от пъпна връв се заражда през 1982 г., когато учен на име Едуард А. Бойс повдига темата, че години наред пъпната връв е възприемана като биологичен отпадък, а това е абсолютна загуба от медицинска гледна точка. Няколко години по-късно заедно с екип от лекари, сред които изключително важният за нашия разказ професор Хал Броксмайер, той основава компания, чиято основна дейност е да изследва приложенията на пъпната връв в сферата на трансплантациите и клетъчната терапия. Д-р Джоан Кърцбърг, която работи под ръководството на проф. Броксмайер, изследва употребата на хемопоетични стволови клетки, извлечени от кръв от пъпна връв, за лечението на различни заболявания. Скоро проучванията ѝ дават резултат и се оказва, че кръвта от пъпна връв е подходящ източник на кръвотворни стволови клетки.
Обнадеждаващите изследвания се оказват животоспасяваща възможност за мъничкия Матю Фароу, чиито родители очакват втората си рожба. Благодарение на работата на д-р Арлийн Ауербах от Рокфелер Юнивърсити в Ню Йорк, става възможно да се установи дали плодът ще развие Анемия на Фанкони още преди раждането. Направени са тестове на околоплодната течност, за да се разбере дали сестричката на Матю може да бъде евентуален донор за трансплантация на костен мозък. Оказва се, че бебето не само не е засегнато от болестта на братчето си, но е и перфектно съвпадение с идентична HLA.
Пълно излекуване чрез трансплантация на стволови клетки
До този момент никога не била провеждана трансплантация на кръв от пъпна връв при хора и процедурата се смятала за високорискова, тъй като резултатите от нея били неизвестни. Въпреки това лекарите получават разрешение от Френския национален комитет по етика за провеждане на трансплантацията - животът на Матю бил застрашен, а не се налагало сестричката му да бъде подложена на обща анестезия.
Когато бебето се родило, от пъпната му връв била извлечена кръв, която проф. Броксмайер пренесъл в Ню Йорк, за да бъде замразена. Шест месеца по-късно, на 6 октомври 1988 г., в парижката болница Сен Луи д-р Елиан Глукман извършва паметната експериментална трансплантация. Резултатът е повече от успешен - Матю Фароу е напълно излекуван от заболяването си. Днес той е на 37 години, вече има свое семейство и се е посветил на мисията да повишава информираността на обществото за ползите от прилагането на кръв от пъпна връв в медицината.
Направената интервенция е важна и поради още една причина – тя категорично доказва, че кръвта от пъпна връв може да бъде извличана, замразявана и съхранявана във времето, без това да повлиява негативно на качествата ѝ. Благодарение на постигнатия преди повече от 30 години успех, се проправя път за провеждането на повече от 30 000 трансплантации за лечение на заболявания на кръвта по целия свят, a “строителните кубчета на природата“, както често наричат свтоловите клетки, все по-широко се възприемат като бъдещето на медицината.
Четете още вълнуващи истории и полезни съвети за бременността на stvolovikletki.com. А aко очаквате бебче и искате да научите повече за възможностите за извличането, обработката и съхранението на стволови клетки от кръв и тъкан от пъпна връв, можете да се свържете с ТБ „Биорегенерация“. Нашите консултанти с радост ще ви помогнат да вземете информирано решение как да инвестирате в здравето на детето си.
Трансплантация на стволови клетки: надежда за малкия Матю
Пълно излекуване чрез трансплантация на стволови клетки