Въпреки че в други култури е обичайно и ежедневно, кърменето на възраст над една година е относително рядко в западните страни. Поради тази причина майките, които решават да продължат да кърмят по-големи деца, понякога срещат бариери или отхвърляне в обществото, здравните специалисти, а дори и в собственото си семейство, въз основа на митове или лични вярвания.
“Продължителното кърмене” е просто кърмене
Наложилият се термин „продължително кърмене“, макар и много разпространен, сам по себе си предизвиква този сериозен обществен отпор. Да удължиш означава да накараш нещо да продължи по-дълго от нормалното или установеното. Използването на този термин може да ни накара да мислим, че кърменето при деца на възраст над една година се счита за нещо, което е „извън препоръките“. Поради тази причина е препоръчително да се говори за „кърмене“ без допълнителни прилагателни, с цел нормализиране на този факт.
Основните национални и международни научни асоциации като СЗО или УНИЦЕФ, а дори и ние от тъканна банка “Биорегенерация”, препоръчваме кърменето да бъде единствената храна до 6-месечна възраст и след това да се допълва с други храни поне до 12-24-месечна възраст, като това предписание не поставя установена горна граница за прекратяване на лактацията. Препоръчва се от 6 месеца, в допълнение към кърменето, на кърмачетата да се предлага разнообразна диета, богата на желязо. Други източници на млечни продукти не са необходими, ако се извършват поне 4 кърмения на ден.
Ползи от кърменето след едногодишна възраст
През вековете и на практика във всички части на света кърменето е било норма до 2-3 годишна възраст. Едва в началото на 20-ти век в индустриализираните страни, поради появата и разширяването на употребата на заместители на кърмата и социалните промени, преждевременното отбиване на бебета става широко разпространено..
А всъщност кърмата не губи свойствата си с течение на времето. От първата година на кърмене количеството мазнини в млякото се увеличава в сравнение с първите месеци, което води до пълноценна и питателна храна за по-голямо бебе, дори с по-високо качество от съдържанието на адаптираното мляко или кравето мляко. Установено е, че бебе на възраст над една година, което е кърмено, получава приблизително 1/3 от своите калорични и протеинови дневни нужди чрез кърмата, в допълнение към значителното количество витамини и минерали.
От друга страна, по-големите кърмачета продължават да се радват на имунологичните предимства на майчиното мляко, с по-ниска честота на инфекции за тяхната възраст в сравнение с техните некърмени връстници. Предимствата от поддържането на кърменето за по-дълго време се наблюдават не само в краткосрочен план, но и години след отбиването.
Продължителността на кърменето също е свързана с по-доброто емоционално, психологично и социално развитие на детето. Колкото по-дълга е продължителността, толкова по-добри са връзката с родителите в юношеството и възприятието за грижа и психичното здраве в живота на зряла възраст. Емоционални ползи са наблюдавани и при деца, осиновени от трудна среда, при които е извършена индуцирана лактация.
Научете повече за вземане на стволови клетки.