Около 28 – 30 гестационна седмица бебето заема своята позиция в готовност за раждане – обръща се с главата надолу в матката. Положението на бебето се установява по време на някой от редовните ни прегледи при лекаря ни с помощта на ехограф. До самото раждане съществува възможността детето да се обърне и да заеме различна позиция. След 30 гестационна седмица обаче това е по-скоро рядкост.
Какво представлява седалищното предлежание?
Седалищно предлежание се нарича явлението, при което бебето не заема класическата позиция с главата надолу. Главичката му остава в изправено положение, а долната част на тялото му лежи върху шийката на матката и ще се появи първа при раждането.
Има няколко вида седалищно предлежание и ако до 36 – 37 гестационна седмица бебето все още не се е обърнало с главата надолу, лекарите установяват какъв е типът седалищно предлежание и ни разясняват опциите за раждане, с които разполагаме.
Причини за седалищно предлежание
Причините за появата на седалищно предлежание могат да бъдат най-различни и не е изяснено докрай дали всичко зависи от тях, или е намесена и доза късмет, но тук са събрани някои от най-често срещаните фактори, на които се дължи седалищното предлежание на бебето.
Една от тези причини е тесният таз на майката. Ако физиката на бъдещата майка е такава, че тазът ѝ е по-тесен от обикновено, риск от седалищно предлежание има. Друга често срещана причина са аномалиите в развитието на матката, както и кисти на яйчниците или дори тумор на матката или яйчниците.
Способността на матката да съкращава мускулите определя движението и положението на плода. Предишни раждания е възможно да са повлияли негативно върху тази нейна важна способност. Твърде голямото или твърде малкото количество околоплодни води също оказват своето отражение върху позицията на бебето – при наличие на много течност бебето се движи свободно и трудно застава в класическа позиция за раждане, а при по-малко течност движенията му са трудни и бавни, и това му пречи да се намести в стандартно предлежание.
Преждевременното раждане, износването на близнаци и вродени аномалии на плода също са сред факторите, имащи роля в появата на седалищно предлежание.
Раждане при седалищно предлежание
Обикновено лекарите препоръчват естествено раждане само при чисто седалищно предлежание, и то ако плодът е под четири килограма. В останалите случаи е по-добре да се пристъпи към планиране на раждане чрез цезарово сечение, за да се избегнат рисковете на естественото раждане на бебе със седалищно предлежание.
Прилагат се различни методи в опит да се намести бебето в правилна позиция преди да настъпи раждането. Сред тях е мануалната ротация, която е безопасен и често успешен метод. Винаги е за предпочитане да се роди по естествен път, освен ако лекарите не преценят, че е наложително да се извърши цезарово сечение. Дори да се наложи да родим секцио обаче, пак имаме възможност да съхраним стволови клетки от пъпна връв в тъканна банка.
Какво представлява седалищното предлежание?