Имуносупресия по време на бременност

По време на бременността в женския организъм възниква "имунологичен парадокс", който противоречи на всички биологични принципи. Имунната система, наборът от органи, клетки и химически медиатори, които защитават тялото ни от атаката на външни и вътрешни патогени, се променя, за да приеме плода, произвеждайки специализирани клетки, които да предпазят феталните тъкани от възприемането им като непознати и потенциално опасни за организма.

Ремоделация на имунната система

Имуносупресия по време на бременност 1 По време на гестационния период жената живее с ембрион, който има полуалогенни характеристики или частично различни от нейните („алогенен“ е термин, който при трансплантации означава орган от друг организъм). Всъщност плодът има генетично наследство, половината от което произлиза от бащата. Ако имунната система на майката разглежда плода като чуждо тяло и активира защитните механизми, бременността ще приключи след кратко време.

За да позволи имплантирането на ембриона в маточната лигавица и да осигури просъществуването на бременността, женската имунна система претърпява ремодулация, която се променя в съответствие с гестационната възраст. Хормоните, присъстващи по време на бременност (естроген, прогестерон и естрадиол), също играят важна роля за активната толерантност на майката към плода.

Регулаторни Т-клетки и имунологична памет

Имуносупресия по време на бременност 2Няколко проучвания показват, че защитата на плода по време на бременност се дължи на увеличаването на "регулаторните Т-клетки", които разпознават феталните антигени от бащиния произход. Тази подгрупа от Т-клетки неутрализира имунната атака на майката срещу плода, но все пак позволява на имунната система на майката да се бори с инфекциите.

Ако майката забременее отново, тези Т-клетки запомнят първата бременност и осигуряват допълнителна защита за плода срещу атаки от страна на имунната защита на майката. Тези клетки всъщност имат имунологична памет за бременността, благодарение на която усложненията при следващите бременности са намалени в сравнение с първата.

 

Другите клетки, които благоприятстват имплантирането на оплодената яйцеклетка, са естествените клетки убийци (NK) и Т-хелперните лимфоцити, дефинирани така, защото помагат на други клетки на имунната система да изпълняват функциите си и се диференцират в два подтипа функционални клетки: Th1- и Th2-лимфоцити.

Имунологичен скрининг

По време на бременността е важно всички компоненти на имунната система (органи, клетки, химични медиатори) да са в перфектен баланс, за да благоприятстват хармоничното развитие на плода и да гарантират на бъдещата майка защита от инфекции. Всеки път, когато този деликатен баланс е променен, протичането на бременността е изложено на риск.

От тъканна банка “Биорегенерация” съветваме всички двойки, които срещат затруднения със зачеването и/или задържането на ембриона, да се подложат на имунологични тестове, които да определят дали възможната причина може да се дължи на промяна в имунната система на майката. След като се изключи наличието на вируси, бактерии или инфекции, имунолозите търсят естествени клетки убийци (NK), които биха могли да пречат на имплантирането на ембриона. Значителен брой NK клетки също могат да загатват за възпаление на фалопиевите тръби, синдром на поликистозни яйчници, автоимунни заболявания или дисфункции на имунната система, които могат да бъдат излекувани, ако бъдат открити своевременно.

Ремоделация на имунната система

Регулаторни Т-клетки и имунологична памет

Имунологичен скрининг

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшеното мече на Тъканна банка Биорегенерация търси своето малко приятелче през месец декември 2020 г.
Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

За да осигурят по-сигурно бъдеще на момиченцето си, мама и татко сключиха договор с Биорегенерация и повериха на тъканната банка отговорната задача да събере, обработи и съхранява стволови клетки от пъпната връв на малката Ивайла за период от 20 години.
АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

Известната плеймейтка Ася Капчикова влезе в отбора на супермамите с раждането на две прекрасни бебчета в края на юни 2020 г. Красавицата и съпругът ѝ се довериха на Биорегенерация и инвестираха в бъдещото здраве на децата си, като сключиха договор за съхранение на стволови клетки.
Стволови клетки мнения

Стволови клетки мнения

Много семейства се чудят дали да изберат съхранение на стволови клетки. Мненията по въпроса са от ключово значение за избора на всеки родител. Затова тук сме събрали най-основната информация по въпроса за стволовите клетки.
Съхранение на стволови клетки цена

Съхранение на стволови клетки цена

Съхранението на стволови клетки (цената му, изискванията, етапите на процедурата) и ползите от него са една от най-разпространените теми в регенеративната медицина в момента.
Замразяване на стволови клетки цени

Замразяване на стволови клетки цени

За много семейства въпросът дали да съхранят биологичен материал при раждането на детето е главно финансов. Поради спецификата на замразяването на стволови клетки при контролирани условия и оборудване, дългият период на замразяване и не на последно място изследванията и процедурите, на които се подлага генетичния материал, общата цена на услугата често се определя като висока.
БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

Според някои вторият триместър е „меденият месец“ от бременността, защото най-накрая неприятните симптоми от първите три месеца постепенно отшумяват и бъдещата супермама отново се чувства енергична. Вече ви разказахме за развитието на ембриона и превръщането му във фетус, и макар в края на 13-та седмица плодът да е с напълно развити основни системи, чудото продължава да се случва във вашето тяло все по-осезаемо.
БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

Тестът ви за бременност е положителен? Поздравления! Вече сте част от отбора на бъдещите супермами. В следващите 9 месеца ви очаква най-вълнуващото приключение в живота ви – да отгледате мъничък, нов живот от самото му зараждане в собственото ви тяло до момента, в който ще го доведете на света.
КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

Годината е 1988-а. По това време Матю Фароу е 5-годишно момченце от Северна Каролина, диагностицирано с вродена апластична анемия на Фанкони.
ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

Ползите от оглеждането на четириного другарче са много както за физическото, така и за менталното здраве.