По време на бременността в женския организъм възниква "имунологичен парадокс", който противоречи на всички биологични принципи. Имунната система, наборът от органи, клетки и химически медиатори, които защитават тялото ни от атаката на външни и вътрешни патогени, се променя, за да приеме плода, произвеждайки специализирани клетки, които да предпазят феталните тъкани от възприемането им като непознати и потенциално опасни за организма.
Ремоделация на имунната система
По време на гестационния период жената живее с ембрион, който има полуалогенни характеристики или частично различни от нейните („алогенен“ е термин, който при трансплантации означава орган от друг организъм). Всъщност плодът има генетично наследство, половината от което произлиза от бащата. Ако имунната система на майката разглежда плода като чуждо тяло и активира защитните механизми, бременността ще приключи след кратко време.
За да позволи имплантирането на ембриона в маточната лигавица и да осигури просъществуването на бременността, женската имунна система претърпява ремодулация, която се променя в съответствие с гестационната възраст. Хормоните, присъстващи по време на бременност (естроген, прогестерон и естрадиол), също играят важна роля за активната толерантност на майката към плода.
Регулаторни Т-клетки и имунологична памет
Няколко проучвания показват, че защитата на плода по време на бременност се дължи на увеличаването на "регулаторните Т-клетки", които разпознават феталните антигени от бащиния произход. Тази подгрупа от Т-клетки неутрализира имунната атака на майката срещу плода, но все пак позволява на имунната система на майката да се бори с инфекциите.
Ако майката забременее отново, тези Т-клетки запомнят първата бременност и осигуряват допълнителна защита за плода срещу атаки от страна на имунната защита на майката. Тези клетки всъщност имат имунологична памет за бременността, благодарение на която усложненията при следващите бременности са намалени в сравнение с първата.
Другите клетки, които благоприятстват имплантирането на оплодената яйцеклетка, са естествените клетки убийци (NK) и Т-хелперните лимфоцити, дефинирани така, защото помагат на други клетки на имунната система да изпълняват функциите си и се диференцират в два подтипа функционални клетки: Th1- и Th2-лимфоцити.
Имунологичен скрининг
По време на бременността е важно всички компоненти на имунната система (органи, клетки, химични медиатори) да са в перфектен баланс, за да благоприятстват хармоничното развитие на плода и да гарантират на бъдещата майка защита от инфекции. Всеки път, когато този деликатен баланс е променен, протичането на бременността е изложено на риск.
От тъканна банка “Биорегенерация” съветваме всички двойки, които срещат затруднения със зачеването и/или задържането на ембриона, да се подложат на имунологични тестове, които да определят дали възможната причина може да се дължи на промяна в имунната система на майката. След като се изключи наличието на вируси, бактерии или инфекции, имунолозите търсят естествени клетки убийци (NK), които биха могли да пречат на имплантирането на ембриона. Значителен брой NK клетки също могат да загатват за възпаление на фалопиевите тръби, синдром на поликистозни яйчници, автоимунни заболявания или дисфункции на имунната система, които могат да бъдат излекувани, ако бъдат открити своевременно.
Ремоделация на имунната система