Когато вземем решение да станем родители, нямаме търпение това да се случи и бихме искали да направим всичко възможно още първите ни опити да са успешни. Не се разочаровайте обаче, ако това не се случи веднага – съвсем нормално е. Всъщност двойките, които зачеват още през първия месец, посветен на бебеправене, са едва 30 процента. И все пак има няколко неща, които можем да предприемем, за да подобрим този шанс.
Следете фертилния си прозорец
Ако желаете да забременеете, първо трябва да сте наясно кога настъпва овулацията ви. Ако месечният ви цикъл е редовен и със сходна продължителност, лесно ще изчислите това. Освобождаването на зряла яйцеклетка се случва обикновено около четиринадесетия ден от вашия цикъл. Фертилният прозорец обхваща едва няколко дни – ако осъществите полов акт около пет дни преди очакваната овулация, както и в деня на самата овулация е възможно да настъпи зачеване. Друг лесен метод, с който да се уверите, че времето е подходящо за забременяване, са домашните тестове за овулация.
Подгответе тялото си
С взимането на решение да имате дете е нужно да прекратите тютюнопушенето и да намалите до минимум употребата на алкохол, а ако е възможно – да я спрете изцяло. Опитайте, доколкото можете, да поддържате здравословно тегло, тъй като нито наднорменото, нито поднорменото тегло са оптимални при опити за зачеване. Хранете се здравословно, наблягайте на храна, която е богата на важни за този период от живота ви витамини. Не разчитайте единствено на хранителните добавки (които също са силно препоръчителни и е добре да се приемат още преди да е настъпила бременността). Те не са заместител на разнообразното и здравословно хранене.
Партньорът ви също трябва да е подготвен
Подготовката на женския организъм за това важно и красиво изпитание е ключово, но не е лошо и партньорът ви да се заеме с подобно приготовление. Качеството на сперматозоидите зависи от много фактори, сред които попадат вредните навици, храната и поддържането на тялото във форма с помощта на упражнения. Тютюнопушенето, алкохолът и прекаляването с вредна храна намаляват жизнеността на сперматозоидите. Вашата половинка трябва също да се храни здравословно, а защо не и да приема допълнителни витамини и минерали, подпомагащи производството на качествени сперматозоиди?
Освен физическата подготовка, добре е да се подготвите и психически за приключението, което ви предстои. Обсъдете важни въпроси като раждането, възможността за съхранение на стволови клетки и подготовката на дома си за новия човек. Каквито и решения да вземате през този период, най-важна остава инвестицията в здравето на вашия наследник. Всеки родител би искал да направи всичко възможно за здравето на детето си – здравословна храна, избягване на вредни навици, съхранение на стволови клетки, чиста и сигурна среда за бебето – колкото по-рано започнем, толкова по-добре.