Всеки родител държи на първо място на здравето на детето си. Затова много родители започват да инвестират в него още при раждането, като съхраняват стволови клетки от пъпна връв в тъканна банка.
Грижата за здравето на бебето (и на майката) обаче започва още когато то се намира в утробата. В днешния забързан свят често се случва колкото и здравословно да се храним, все пак да не успяваме да доставим на себе си и на плода нужните количества от всички важни за развитието му вещества – витамини и минерали предимно. Сред тези важни вещества е магнезият, който обикновено се изписва на бременните дами от следящия ги лекар през втория триместър от бременността (а при рискови бременности и по-рано).
Защо е важен магнезият по време на бременността?
Приемът на магнезий по време на бременност е важен, защото този елемент се грижи за доброто състояние на мускулите ни. Това означава, че той ще подпомогне правилния растеж на матката и ще намали риска от преждевременни контракции, като я отпусне, за да се чувства добре бебето в нея. От магнезий има нужда и плацентата, за да функционира правилно.
Чрез достатъчно количество магнезий в организма подсигуряваме и правилното развитие на бебето, най-вече на неговата мускулна тъкан, но от него се нуждаят и мозъкът и сърцето. Ако не страдаме от дефицит на магнезий, намаляваме значително риска от това да родим бебе с тегло под нормата, както и риска от преждевременно раждане.
Какви са симптомите на магнезиев дефицит?
Ако страдаме от сериозен дефицит на магнезий, най-страшните последици включват преждевременно раждане, раждане на бебе с прекалено ниско тегло или недоразвито бебе. Дефицитът на този елемент в организма ни забавя вътреутробното развитие на бебето, затова е важно да го разпознаем като състояние и да се посъветваме с лекар.
Ако страдаме от магнезиев дефицит, вероятно ще усещаме често крампи и схващания в мускулите си. Запекът също е част от симптомите, както и ненавременните контракции. Това е така, защото магнезият е отговорен за отпускането на мускулите – както тези на матката, така и тези от чревния тракт, като отпускайки ги, предотвратява запека и контракциите. Трудното заспиване и нездравият сън също може да се дължат на недостатъчно количество магнезий в организма.
Важно е да се преборим с магнезиевия дефицит, защото той би могъл да се отрази зле върху бебето, като забави развитието му. Ако подозираме, че страдаме от такъв дефицит, е нужно да се посъветваме с лекаря си, който ще предпише приема на магнезий в правилната дозировка.