Силното и ароматно сутрешно кафе е неразделна част от ежедневието на много хора. Когато решим да станем родители, доста се променя дневният ни ритъм и е необходимо да се откажем от някои удоволствия, като алкохол, екстремни спортове, СПА процедури и т.н. Дали кафето е сред тях? Обикновено една чаша кафе на ден не представлява проблем дори по време на бременност, но изследванията доказват, че повече от 150 – 200 милилитра (или около чаша – две) кафе на ден е във вреда на развиващото се бебе. Най-добре е да се посъветвате със своя лекар относно консумацията на кофеин.
Как действа кофеинът по време на бременността?
Когато изпиете чаша кафе, кофеинът преминава през плацентата в кръвообращението на бебето. Докато вашият организъм се справя бързо с преработването му, благодарение на метаболизма ви, на детския организъм, който се развива, му е необходимо много повече време, за да се справи с него. По този начин бебето ви е изложено на действието на кофеина за по-дълго време от вас.
Дори кафето по принцип да не ви създава проблеми, по време на бременност е възможно да ви подейства различно. Кръвното ви налягане може да е по-високо, а пулсът ви да се ускори, вероятно е да доведе и до безсъние и често уриниране. Причината ефектът от кофеина да е по-забележим по време на бременност е, че тялото в този период забавя преработването на веществата и организмът ви е изложен по-дълго на влиянието на кафето. През втория триместър на организма му е нужно почти два пъти по-дълго време от обикновено, за да преработи кофеина, а през третия триместър времето се увеличава близо три пъти.
Кои храни и напитки съдържат кофеин?
Кофеинът се съдържа не само в кафето, но и в други продукти. Различните храни и напитки съдържат различно количество кофеин. Освен в кафето, кофеин често се съдържа и в чайове, безалкохолни напитки, енергийни напитки, десерти, шоколад. Количеството му варира доста, но обикновено е посочено върху етикетите на съответните продукти, които го съдържат, така че да можете да следите дневния си прием на кофеин и да го контролирате.
Как да намалим приема на кофеин?
Намалете количеството кофеин, което приемате дневно, постепенно. Рязкото спиране на приема на кофеин може да доведе до главоболие, раздразнителност, летаргия. Затова го намалете внимателно, но се постарайте възможно най-бързо да слезете под максимума от 150 – 200 милилитра дневно.
Опитайте да смесите обикновено кафе с безкофеиново, като по този начин ще можете да изпивате същото количество кафе, но то ще съдържа по-малко кофеин. След това можете да преминете изцяло на безкофеиново кафе или пък да потърсите други източници на енергия – повече сън, упражнения и пълноценна храна. Имайте предвид, че безкофеиновото кафе също не е напълно безопасно.
Всеки родител (и бъдещ родител) поставя на първо място здравето на детето си, взима важни решения (като съхранение на стволови клетки в тъканна банка), и прави жертви – като въздържането от „забранени“ храни, напитки и хобита по време на бременността и кърменето. За да намерите сили да направите тези жертви, повтаряйте си често, че няма по-важно нещо на света от здравето на детето ви!
Разберете повече за запазване на столови клетки.
Как действа кофеинът по време на бременността?