Има хора, които винаги виждат чашата като наполовина пълна и са склонни да прегръщат нещастието винаги с усмивка на лице. Със сигурност познавате поне една такава личност и макар да изглежда като утопия, има част от човечеството, която живее според тези предписания. Науката е открила, че възприемането на реалността като блаженство може да бъде заложено в нашата генетика. Скорошно проучване показва, че щастието на човек по отношение на живота му може да бъде повлияно от промени в ДНК. Това е първият път в историята, когато са изолирани части от генома, които биха могли да обяснят разликите в това как се преживява благополучието.
Влиянието на генетиката върху щастието
Изследванията показват, че щастието се влияе умерено от генетиката. Всъщност едва 40%, което не прави “чашата ни щастие” дори наполовина пълна. Хората могат да наследят много черти, включително оптимизъм, самочувствие и щастие. По тази логика, да, има гени, които могат да генерират предразположение да бъдем по-щастливи. Именно хората с висока степен на невротизъм (тревожност и емоционална нестабилност) са тези, които показват по-ниска склонност да изпитват щастие, докато екстровертите са тези, които носят положителните емоции в кръвта си. И така, генетиката оказва влияние върху щастието и удовлетворението от живота както директно, така и чрез личностни черти. Това обаче не означава, че тайната на щастието е дадена изцяло от генетиката. Има много други фактори, социални и лични, които също играят важна роля.
Въпреки че все още има много неизвестни около въпроса как генетиката модулира щастието, в момента има инструменти като ДНК теста за емоционално благополучие на мозъка на Мендел, които ни позволяват да разберем нашата генетична склонност да изпитваме положителни емоции, емоционално благополучие, както и нашата психологическа издръжливост в лицето на трудностите.
Влиянието на околната среда върху щастието
И въпреки че нашите гени съставляват около 40% от способността ни да бъдем щастливи, това не означава, че ако не сме родени с тези гени, ние сме предопределени да бъдем нещастни. Нашите гени ще определят 40% от способността ни да бъдем щастливи, докато останалият процент ще се дължи на начина на живот и други фактори на околната среда, които можем да контролираме. Трите основни компонента на щастието са удовлетворение от живота, базирано на минали, настоящи и бъдещи преживявания, чувство за участие в ежедневните дейности и чувство за смисъл и цел в живота.
Някои хора изглежда се раждат с по-голяма готовност да изпитват щастието по по-безгрижен начин от други, но от тъканна банка “Биорегенерация” ви уверяваме, че е напълно възможно да пренастроим мозъка си, за да постигнем щастие, защото останалите 60% се свеждат до начина на живот и други фактори на околната среда.
Научете повече за тъканна банка