Все по-близо е терминът ни и този период е подходящо време да започнем да подготвяме багажа си за престоя си в лечебното заведение. Списък с нужните вещи обикновено може да ни предостави лекарят ни или екипът, който ще присъства по време на раждането.
Вече е нужно да помислим и относно опциите си за инвестиция в бъдещото здраве на детето си като съхранение на стволови клетки от пъпна връв в тъканна банка. Замразяването на стволови клетки от пъпна връв е едно от най-добрите решения, що се отнася до бъдещото здраве не само на бебето, но и на цялото семейство, тъй като тези стволови клетки често са съвместими с близките роднини на детето. Освен това взимането на стволови клетки от пъпна връв е най-безопасният и безболезнен начин, по който можем да се сдобием със стволови клетки за съхранение.
Тридесет и трета гестационна седмица
През тридесет и третата гестационна седмица нашият мъник вече не е толкова мъничък – достигнал е дължина от близо 45 сантиметра и тегло от цели два килограма! Към досегашните неприятни усещания, присъщи на третия триместър, с които вече сме свикнали, вероятно ще се присъедини и обилното изпотяване. То се дължи не само на качените килограми, но и на хормоналните промени, които продължават с пълна сила. Можем да се спасим от това състояние, като носим по-леки дрехи, и то от естествени материи, които не спарват. По този начин можем не само да намалим изпотяването, но и да предпазим силно разтегнатата си кожа от допълнителен дискомфорт.
Тридесет и четвърта гестационна седмица
През тридесет и четвъртата гестационна седмица нашето бебе е дълго около 45 сантиметра и тежи над два килограма – около 2200 грама. То вече е развило всичките си сетива и е едно малко човече, с което можем да общуваме. Бебето чува, вкусва, усеща и дори реагира на светлина. Можем да му говорим или пеем заедно с партньора си, защото по този начин то ще свикне с гласовете ни и ще ги разпознава след раждането си като познати звуци, които ще му помагат да се чувства сигурно и защитено, ще му създават уют.
Ако до скоро бебето се е движило свободно в топлия си дом, към този момент вече му е доста тесничко там вътре. Обикновено през тези седмици то заема позиция в готовност за излизане. Въпреки липсата на пространство, бебето продължава да е все така активно и ние можем да усещаме движенията му.