Феталната морфология е важно изследване, през което всяка бременна жена трябва да премине. Тя се осъществява на три етапа. Първият етап се нарича ранна фетална морфология, обикновено се комбинира с биохимичен скрининг и се провежда в периода между единадесетата и четиринадесетата гестационна седмица. За съжаление, колкото и необходимо и успокояващо за бъдещите родители да е това изследване, резултатите от него няма как да бъдат със стопроцентова точност. Затова няколко седмици след него се провежд вторият етап на феталната морфология.
Кога се провежда вторият етап на феталната морфология?
Вторият етап на така важното и необходимо (дори може да се нарече задължително) изследване се провежда в периода между осемнадесетата и двадесет и третата гестационна седмица. На този етап от бременността бебето вече не е толкова мъничко, колкото е било по време на ранната феталната морфология. Това е причината по време на този втори етап от изследването да може много по-подробно да се огледат и изследват органите и системите на бебето и да се прецени дали всички те функционират нормално.
Какво представлява вторият етап на феталната морфология?
И при тази втора, по-късна фетална морфология се провеждат подробни изследвания и скрининг, за да се открият евентуални аномалии, увреждания или заболявания на плода или да се потвърди тяхната липса.
Друга важна цел на втория етап на феталната морфология е да се прецени има ли риск от преждевременно раждане на бебето. Това се прави, като се измерва дължината на шийката на матката. Резултатите от това измерване са от голямо значение за бъдещата майка, защото при наличието на риск от преждевременно раждане тя вероятно ще бъде конкретно посъветвана от специалистите какво да промени в ежедневието си, за да създаде максимално безопасна среда за себе си и за бебето. От друга страна, ако резултатите покажат нисък риск от преждевременно раждане, бъдещата майка ще има възможност да се отърве поне за мъничко от напрежението и тревогата, които неизменно съпътстват всяка бременна жена.
На този етап от бременността вече сме преполовили пътя към красивия финал, който ни очаква. Затова е време да помислим и за процедурите, които могат да съпътстват раждането – вземане на стволови клетки за съхранение в тъканна банка например.
Фетална кардиография
Феталната кардиография представлява изследване на сърчицето на бебето. До този момент вероятно неколкократно сме чули и видели пулса на плода, но не е било възможно да се изследва обстойно сърцето и функцията му. Едва по време на този втори етап на феталната морфология това е възможно и затова феталната кардиография е част от това изследване.
Кога се провежда вторият етап на феталната морфология?