Фетална морфология

Феталната морфология е важно изследване, през което всяка бременна жена трябва да премине. Тя се осъществява на три етапа. Първият етап се нарича ранна фетална морфология, обикновено се комбинира с биохимичен скрининг и се провежда в периода между единадесетата и четиринадесетата гестационна седмица. За съжаление, колкото и необходимо и успокояващо за бъдещите родители да е това изследване, резултатите от него няма как да бъдат със стопроцентова точност. Затова няколко седмици след него се провеждФетална морфология 1  вторият етап на феталната морфология.

 

Кога се провежда вторият етап на феталната морфология?

            Вторият етап на така важното и необходимо (дори може да се нарече задължително) изследване се провежда в периода между осемнадесетата и двадесет и третата гестационна седмица. На този етап от бременността бебето вече не е толкова мъничко, колкото е било по време на ранната феталната морфология. Това е причината по време на този втори етап от изследването да може много по-подробно да се огледат и изследват органите и системите на бебето и да се прецени дали всички те функционират нормално.

 

Какво представлява вторият етап на феталната морфология?

          Фетална морфология 3  И при тази втора, по-късна фетална морфология се провеждат подробни изследвания и скрининг, за да се открият евентуални аномалии, увреждания или заболявания на плода или да се потвърди тяхната липса.

            Друга важна цел на втория етап на феталната морфология е да се прецени има ли риск от преждевременно раждане на бебето. Това се прави, като се измерва дължината на шийката на матката. Резултатите от това измерване са от голямо значение за бъдещата майка, защото при наличието на риск от преждевременно раждане тя вероятно ще бъде конкретно посъветвана от специалистите какво да промени в ежедневието си, за да създаде максимално безопасна среда за себе си и за бебето. От друга страна, ако резултатите покажат нисък риск от преждевременно раждане, бъдещата майка ще има възможност да се отърве поне за мъничко от напрежението и тревогата, които неизменно съпътстват всяка бременна жена.

            На този етап от бременността вече сме преполовили пътя към красивия финал, който ни очаква. Затова е време да помислим и за процедурите, които могат да съпътстват раждането – вземане на стволови клетки за съхранение в тъканна банка например.

 

Фетална кардиография

            Феталната кардиография представлява изследване на сърчицето на бебето. До този момент вероятно неколкократно сме чули и видели пулса на плода, но не е било възможно да се изследва обстойно сърцето и функцията му. Едва по време на този втори етап на феталната морфология това е възможно и затова феталната кардиография е част от това изследване.

 

Кога се провежда вторият етап на феталната морфология?

Какво представлява вторият етап на феталната морфология?

Фетална кардиография

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшеното мече на Тъканна банка Биорегенерация търси своето малко приятелче през месец декември 2020 г.
Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

За да осигурят по-сигурно бъдеще на момиченцето си, мама и татко сключиха договор с Биорегенерация и повериха на тъканната банка отговорната задача да събере, обработи и съхранява стволови клетки от пъпната връв на малката Ивайла за период от 20 години.
АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

Известната плеймейтка Ася Капчикова влезе в отбора на супермамите с раждането на две прекрасни бебчета в края на юни 2020 г. Красавицата и съпругът ѝ се довериха на Биорегенерация и инвестираха в бъдещото здраве на децата си, като сключиха договор за съхранение на стволови клетки.
Стволови клетки мнения

Стволови клетки мнения

Много семейства се чудят дали да изберат съхранение на стволови клетки. Мненията по въпроса са от ключово значение за избора на всеки родител. Затова тук сме събрали най-основната информация по въпроса за стволовите клетки.
Съхранение на стволови клетки цена

Съхранение на стволови клетки цена

Съхранението на стволови клетки (цената му, изискванията, етапите на процедурата) и ползите от него са една от най-разпространените теми в регенеративната медицина в момента.
Замразяване на стволови клетки цени

Замразяване на стволови клетки цени

За много семейства въпросът дали да съхранят биологичен материал при раждането на детето е главно финансов. Поради спецификата на замразяването на стволови клетки при контролирани условия и оборудване, дългият период на замразяване и не на последно място изследванията и процедурите, на които се подлага генетичния материал, общата цена на услугата често се определя като висока.
БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

Според някои вторият триместър е „меденият месец“ от бременността, защото най-накрая неприятните симптоми от първите три месеца постепенно отшумяват и бъдещата супермама отново се чувства енергична. Вече ви разказахме за развитието на ембриона и превръщането му във фетус, и макар в края на 13-та седмица плодът да е с напълно развити основни системи, чудото продължава да се случва във вашето тяло все по-осезаемо.
БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

Тестът ви за бременност е положителен? Поздравления! Вече сте част от отбора на бъдещите супермами. В следващите 9 месеца ви очаква най-вълнуващото приключение в живота ви – да отгледате мъничък, нов живот от самото му зараждане в собственото ви тяло до момента, в който ще го доведете на света.
КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

Годината е 1988-а. По това време Матю Фароу е 5-годишно момченце от Северна Каролина, диагностицирано с вродена апластична анемия на Фанкони.
ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

Ползите от оглеждането на четириного другарче са много както за физическото, така и за менталното здраве.