Бременността е сред най-щастливите етапи за много двойки, тъй като това е и един от най-дълбоките и интензивни жизнени цикли, през които връзката ще премине през годините. Преживяването на промяна, толкова важна като формирането на нов живот, не засяга само жената поради всички физически и хормонални промени. Този процес оказва влияние и върху двойката като цяло.
Появата на нов член в семейството е повратна точка, съпроводена с неописуемо щастие, но и предизвикателства. И въпреки че е вярно, че всичко, което се отнася до бебето, е от съществено значение, съществуват и други аспекти, които също трябва да бъдат взети под внимание. Като например необходимостта от укрепване на отношенията между партньорите. Връзката между тях може да се задълбочи още повече по време на бременност, ако бъдещите родители превърнат комуникацията си в приоритет. Докато отношенията ви са хармонични, тялото и умът ви ще се чувстват спокойни, а този позитивизъм рефлектира пряко и върху развитието на плода.
Комуникацията е в основата на добрите отношения
По време на този процес може да се появят съмнения, несигурност и различни мнения. Важно е да не спирате да говорите. Колкото повече разговаряте, толкова по-уверени ще ставате. Това засилва усещането, че сте екип и че заедно можете да направите всичко. Споделете страховете си и разберете какви притеснения има вашият партньор, като обсъдите как можете да си помогнете взаимно. Важно е да сте толерантни помежду си. Не забравяйте, че хормоналните промени значително влияят на състоянието на жената, затова е важно да работите върху тази адаптация и да сте наясно с възходите и паденията, които се случват.
Ако ставате майка за първи път, може да ви е трудно да възприемете промените в тялото си и това да влияе на настроението и самочувствието ви. Споделете го с партньора си, за да може да ви напомня колко сте красива. По време на този процес е възможно емоциите ви да се превърнат в билет за увеселително влакче, карайки ви на моменти да се чувствате по-тъжни, раздразнителни или разстроени. Фокусирайте се върху конкретните факти, а не върху въртележката на настроенията.
Също така не очаквайте партньорът ви да отгатне вашите мисли/емоции/потребности, попитайте и обяснете спокойно какви са нуждите ви, за да може да ви подкрепи. В противен случай е вероятно да възникнат дискусии и взаимни обвинения, които не са добри за развитието на бебето.
Въвличайте партньора си във всичко
Дори физическите промени да засягат единствено жената, бременността е процес, при който и двамата партньори трябва да се подкрепят и да си помагат. Важно е да се споделят отговорностите около появата на бебчето. Може да проектирате заедно бебешката стая, да изберете мебелите, разпределението и т.н. Това ще ви помогне да укрепите връзката си като двойка. Или да посещавате заедно медицинските прегледи и курсове по подготовка за раждането.
От тъканна банка “Биорегенерация” напомняме, че многобройните проучвания потвърждават, че бебето е способно да почувства емоционалния съюз, който съществува между родителите дори в утробата на майката. Така че интимността между вас е от съществено значение. Трябва да продължите да правите планове заедно: романтични вечери, бягства през уикенда, дейности, които ви позволяват да се отпуснете и да се забавлявате преди семейството ви окончателно да се разрасне.
Научете повече за вземане на стволови клетки.