Бременността е период, който ни сблъсква с всевъзможни изпитания. Всеки бъдещ родител се старае да се подсигури и да помисли за всичко, свързано със здравето на детето си – от пиенето на витамини преди зачеването до съхранението на стволови клетки в тъканна банка след раждането. За съжаление обаче бременността невинаги се развива по план и понякога се налага да се вземат радикални мерки. Сред тях е кюртажът. В този материал сме се спрели на това какво представлява кюртажът и в кои случаи се прилага.
Какво представлява кюртажът?
Кюртажът, наричан още абразио, е процедура, която представлява остъргване на маточната лигавица. По този начин се премахва слой тъкан от вътрешността на матката и се прекъсва патологична бременност или се почиства матката след спонтанен аборт. Операцията се извършва през влагалището с помощта на специален инструмент. Процедурата се извършва, само ако пациентката е под частична или пълна упойка.
В кои случаи се налага да се извърши кюртаж?
Неприятната процедура се прилага след спонтанен аборт, особено ако той е бил късен и матката не се е изчистила от само себе си. При ранните спонтанни аборти – преди дванадесета гестационна седмица – е възможно да не се наложи извършването на инвазивната процедура, защото често няма остатъци от бременността в матката. Някои състояния като наличието на полипи в матката или предположение за наличието на раково образувание също са сред причините да се наложи провеждането на кюртаж. В някои случаи след раждане в матката остава част от плацентата и начинът тя да се отстрани отново е чрез кюртаж.
Най-често тази инвазивна процедура се извършва при патологична бременност. Патологичната бременност се нарича бременност, при която плодът е диагностициран с някаква аномалия или тежко, нелечимо заболяване. Такъв е например случаят при загинал плод, който обаче не е изхвърлен по естествен път от матката. В други случаи плодът е жив, но с помощта на пренатално кръвно изследване или на фетална морфология и биохимичен скрининг е установено наличието на сериозно заболяване или малформация. Често в тези случаи също се прибягва до кюртаж, особено ако аномалията е установена преди дванадесета гестационна седмица.
Сред често срещаните причини за извършването на тази инвазивна процедура е бременност с така нареченото кухо яйце. Налице е оплодена яйцеклетка, която дори се имплантира, но ембрион така и не се развива. Същевременно бременната жена усеща всички признаци на нормално протичаща бременност, включително и това, че вижда две чертички на домашните тестове за бременност. Когато посети своя лекар около шеста – седма гестационна седмица обаче, става ясно, че ембрион не се развива и сърдечна дейност липсва. Ако организмът на жената не изхвърли сам „кухото яйце“, се пристъпва към кюртаж.
Научете повече за банка за стволови клетки.