Бременността от първа до четвърта гестационна седмица

Зачеването обикновено се случва около две седмици след датата на последната ни менструация – това е времето, когато се освобождава зряла яйцеклетка (процес, наречен овулация). Тъй като е трудно да се изчисли от лекарите точната дата на зачеването, датата на последната менструация се счита за начало на бременността. Това означава, че когато заченем, вече сме в поне втора или трета гестационна седмица. Когато добрата новина бъде потвърдена и вече сме сигурни, че сме бременни, обикновено сме в пета или шеста гестационна седмица, тоест първият месец от бременността вече е изминал.

Какво усещаме през първите четири гестационни седмици? 1-4 GS 2 - тест за бременност

            Напълно възможно е през първите четири седмици от бременността да не се забележат никакви симптоми. Разбира се, има и жени, които усещат, че в тях се заражда живот още преди тестът за бременност и закъснението на менструацията да го потвърдят.

Ако сме сред жените, които са доста чувствителни и забелязват промяната в себе си, можем да усетим признаци, че сме бременни. Не е повод за тревога обаче да не усетим нищо и положителният тест за бременност през петата или шестата гестационна седмица да се окаже приятна изненада.

Първа и втора гестационна седмица

            През първата и втората гестационна седмица все още няма промяна в организма ни, защото на практика още не сме забременели. В края на втората седмица (при менструален цикъл със средна продължителност 28 дни) обикновено отделяме зрялата яйцеклетка, която ще бъде оплодена.

Възможно е да ни се случи по-ранна или по-късна овулация, което се дължи на редица фактори, но не е сериозен повод за притеснение. Затова е добре, ако отдавна планираме да бъдем родители, да използваме домашни тестове, които засичат овулацията, или да следим базалната си температура, за да знаем кога е „точният момент“.

Трета гестационна седмица 1-4 GS 1 - доктор

            Третата гестационна седмица най-често е периодът, по време на който се случва имплантацията – загнездването на оплодената яйцеклетка във вътрешността на матката. Това е момент, който усещат около една четвърт от жените. Характеризира се с лека болка ниско в корема и със зацапване или оскъдно прокървяване. Останалите три четвърти от жените обаче не чувстват това и все още са в неведение, че носят бебе. Оттук нататък започва отделянето на ЧХГ, чието ниво драстично ще се увеличава всеки ден. Именно наличието на ЧХГ отчитат домашните и кръвните тестове, но през тази седмица нивото му е все още твърде ниско, за да бъде отчетено.

Четвърта гестационна седмица

            В края на четвъртата седмица вече с нетърпение очакваме да пропуснем менструацията си. Немалко жени започват да усещат виене на свят, гадене, рязка промяна на настроенията, а гърдите им са наедрели и понякога болезнени. Възможно е да се усетят необичайни предпочитания към храни, а обонянието се изостря и по-тежките миризми предизвикват гадене. Време е да се обадите на лекаря си и да уговорите първото си посещение при него във връзка с бременността.

            През четвъртата гестационна седмица зародишът е все още твърде малък и е вероятно да не се види на ултразвук. Предстои му обаче бързо развитие, затова още през следващата седмица лекарят вероятно ще може да го види.

            Независимо дали бременността е планирана или не, още щом заподозрем наличието ѝ, трябва да преминем към по-здравословен начин на живот (ако досега не сме го направили). Здравословното хранене, лекият спорт и витамините са изключително важни както за развитието на бебето и подобряването на качеството на стволовите клетки, които евентуално ще запазим в тъканна банка след раждането, така и за общата ни кондиция.

Повече информация за вземане на стволови клетки.

 

Какво усещаме през първите четири гестационни седмици?

Първа и втора гестационна седмица

Трета гестационна седмица

Четвърта гестационна седмица

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшеното мече на Тъканна банка Биорегенерация търси своето малко приятелче през месец декември 2020 г.
Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

За да осигурят по-сигурно бъдеще на момиченцето си, мама и татко сключиха договор с Биорегенерация и повериха на тъканната банка отговорната задача да събере, обработи и съхранява стволови клетки от пъпната връв на малката Ивайла за период от 20 години.
АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

Известната плеймейтка Ася Капчикова влезе в отбора на супермамите с раждането на две прекрасни бебчета в края на юни 2020 г. Красавицата и съпругът ѝ се довериха на Биорегенерация и инвестираха в бъдещото здраве на децата си, като сключиха договор за съхранение на стволови клетки.
Стволови клетки мнения

Стволови клетки мнения

Много семейства се чудят дали да изберат съхранение на стволови клетки. Мненията по въпроса са от ключово значение за избора на всеки родител. Затова тук сме събрали най-основната информация по въпроса за стволовите клетки.
Съхранение на стволови клетки цена

Съхранение на стволови клетки цена

Съхранението на стволови клетки (цената му, изискванията, етапите на процедурата) и ползите от него са една от най-разпространените теми в регенеративната медицина в момента.
Замразяване на стволови клетки цени

Замразяване на стволови клетки цени

За много семейства въпросът дали да съхранят биологичен материал при раждането на детето е главно финансов. Поради спецификата на замразяването на стволови клетки при контролирани условия и оборудване, дългият период на замразяване и не на последно място изследванията и процедурите, на които се подлага генетичния материал, общата цена на услугата често се определя като висока.
БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

Според някои вторият триместър е „меденият месец“ от бременността, защото най-накрая неприятните симптоми от първите три месеца постепенно отшумяват и бъдещата супермама отново се чувства енергична. Вече ви разказахме за развитието на ембриона и превръщането му във фетус, и макар в края на 13-та седмица плодът да е с напълно развити основни системи, чудото продължава да се случва във вашето тяло все по-осезаемо.
БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

Тестът ви за бременност е положителен? Поздравления! Вече сте част от отбора на бъдещите супермами. В следващите 9 месеца ви очаква най-вълнуващото приключение в живота ви – да отгледате мъничък, нов живот от самото му зараждане в собственото ви тяло до момента, в който ще го доведете на света.
КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

Годината е 1988-а. По това време Матю Фароу е 5-годишно момченце от Северна Каролина, диагностицирано с вродена апластична анемия на Фанкони.
ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

Ползите от оглеждането на четириного другарче са много както за физическото, така и за менталното здраве.