Зачеването обикновено се случва около две седмици след датата на последната ни менструация – това е времето, когато се освобождава зряла яйцеклетка (процес, наречен овулация). Тъй като е трудно да се изчисли от лекарите точната дата на зачеването, датата на последната менструация се счита за начало на бременността. Това означава, че когато заченем, вече сме в поне втора или трета гестационна седмица. Когато добрата новина бъде потвърдена и вече сме сигурни, че сме бременни, обикновено сме в пета или шеста гестационна седмица, тоест първият месец от бременността вече е изминал.
Какво усещаме през първите четири гестационни седмици?
Напълно възможно е през първите четири седмици от бременността да не се забележат никакви симптоми. Разбира се, има и жени, които усещат, че в тях се заражда живот още преди тестът за бременност и закъснението на менструацията да го потвърдят.
Ако сме сред жените, които са доста чувствителни и забелязват промяната в себе си, можем да усетим признаци, че сме бременни. Не е повод за тревога обаче да не усетим нищо и положителният тест за бременност през петата или шестата гестационна седмица да се окаже приятна изненада.
Първа и втора гестационна седмица
През първата и втората гестационна седмица все още няма промяна в организма ни, защото на практика още не сме забременели. В края на втората седмица (при менструален цикъл със средна продължителност 28 дни) обикновено отделяме зрялата яйцеклетка, която ще бъде оплодена.
Възможно е да ни се случи по-ранна или по-късна овулация, което се дължи на редица фактори, но не е сериозен повод за притеснение. Затова е добре, ако отдавна планираме да бъдем родители, да използваме домашни тестове, които засичат овулацията, или да следим базалната си температура, за да знаем кога е „точният момент“.
Трета гестационна седмица
Третата гестационна седмица най-често е периодът, по време на който се случва имплантацията – загнездването на оплодената яйцеклетка във вътрешността на матката. Това е момент, който усещат около една четвърт от жените. Характеризира се с лека болка ниско в корема и със зацапване или оскъдно прокървяване. Останалите три четвърти от жените обаче не чувстват това и все още са в неведение, че носят бебе. Оттук нататък започва отделянето на ЧХГ, чието ниво драстично ще се увеличава всеки ден. Именно наличието на ЧХГ отчитат домашните и кръвните тестове, но през тази седмица нивото му е все още твърде ниско, за да бъде отчетено.
Четвърта гестационна седмица
В края на четвъртата седмица вече с нетърпение очакваме да пропуснем менструацията си. Немалко жени започват да усещат виене на свят, гадене, рязка промяна на настроенията, а гърдите им са наедрели и понякога болезнени. Възможно е да се усетят необичайни предпочитания към храни, а обонянието се изостря и по-тежките миризми предизвикват гадене. Време е да се обадите на лекаря си и да уговорите първото си посещение при него във връзка с бременността.
През четвъртата гестационна седмица зародишът е все още твърде малък и е вероятно да не се види на ултразвук. Предстои му обаче бързо развитие, затова още през следващата седмица лекарят вероятно ще може да го види.
Независимо дали бременността е планирана или не, още щом заподозрем наличието ѝ, трябва да преминем към по-здравословен начин на живот (ако досега не сме го направили). Здравословното хранене, лекият спорт и витамините са изключително важни както за развитието на бебето и подобряването на качеството на стволовите клетки, които евентуално ще запазим в тъканна банка след раждането, така и за общата ни кондиция.
Повече информация за вземане на стволови клетки.
Какво усещаме през първите четири гестационни седмици?