През кои седмици се формират сетивата на бебето?

Сетивата на бебетата започват да се развиват от първите седмици на бременността. Затова и през този период бременните трябва да избягват, доколкото е възможно, стреса. Той прави изразени промени във веществата, циркулиращи в кръвта ви. Нервните бременни предават този стрес на бебетата си чрез кортизола и адреналина в кръвта. Освен това не трябва да чакате раждането, за да покажете любовта и вниманието си към бебето. Бавното докосване и масажиране на корема ви не само ще ви отпусне, но и ще стимулира развитието на сетивата на вашето бебе. Говорете с бебето си, пейте спокойни песни, разказвайте приказки и дори пускайте музика в определена тоналност и ритъм. А ние от тъканна банка “Биорегенерация” ще ви запознаем със сензорното развитие на бебетата, което започва още в утробата.

Осезание

През кои седмици се формират сетивата на бебето 1 Първото усещане на развиващия се ембрион е усещането за допир. То започва през 8-та седмица от бременността. Точките, където допирът се усеща за първи път, са около устата и бузите. Към 12-та седмица от бременността нервите, които влияят на усещането за допир, се развиват в дланите и гениталната област. Кожата на корема и задните части започва да възприема допир около 17-та седмица от бременността. Най-добрите индикатори за тази сензорна промяна са когато плодът докосне собственото си лице и започне да смуче палеца.

Когато бременността достигне 32-та седмица, всички части на тялото с изключение на горната част на главата вече са чувствителни на допир. До последния месец бебето започва все по-често да докосва стената на матката. Поради тази причина външните галещи и потупващи движения активират милиони допирни нервни окончания в кожата на бебето, което може да ви отговори с ритниче.

Вкус

Вкусовите рецептори се формират около 12-та - 15-та седмица от бременността. Когато майката консумира силно ароматни храни, амниотичната течност, в която бебето плува, носи силни молекули от тези аромати и бебето ги възприема. Забелязано е, че количеството околоплодна течност, погълната от бебето, се увеличава, когато майката яде нещо сладко. Тъй като това, което майката яде по време на бременност, се възприема от бебето, вкусовете се формират в утробата на майката, което води и до конкретни хранителните предпочитания на мъничето в бъдеще.

Обоняние

Носът на плода се развива между 11-та и 15-та седмица, а обонятелният нерв се свързва с мозъка до 13-тата седмица от бременността. След 28-та седмица от бременността тъканите, които покриват носа като запушалка, изчезват. Особено през последните 3 месеца, силните аромати се възприемат от вашето бебе. Тъй като в утробата няма въздух, може да се смята, че плодът не усеща аромати, защото миризмата се предава по въздух. Известно е, обаче, че бебетата имат много силно обоняние при раждането. Въпреки че никога преди не са помирисвали, те надушват кърмата и намират гърдата и сучат дори със затворени очи, което е доказателство, че обонянието се развива по време на бременност.

Слух

През кои седмици се формират сетивата на бебето 2 Слуховата система, която се развива под формата на вътрешно ухо, канал и външно ухо, започва да работи с осигуряването на невронна връзка. Ушите започват да се оформят през 8-та седмица от бременността и се нуждаят от приблизително 16 седмици, докато придобият завършена форма. От 6-ия месец бебето започва да чува. То долавя звуците на червата на майка си, звука на нейния кръвен поток и дори биенето на сърцето ѝ. С напредването на бременността бебето дори долавя гласа на майка си. То може да промени сърдечната честота и движенията, като бъде повлияно от нейния глас. Когато тя говори спокойно, бебето също се успокоява и сърдечният ритъм се забавя.

Зрение

Зрението е последното сетиво, което трябва да се развие. Клепачите са затворени до 26-та седмица от бременността. Основната причина, поради която остават затворени, е, че ретината продължава да се развива и първоначално е много чувствителна към светлина. След 26 седмици бебето започва да мига. Бебетата възприемат и реагират на силна светлина още преди тази седмица. Ако осветите корема си с ярка светлина, бебето ще засече светлината и ще я последва, дори и със затворени очи.

 

Осезание

Вкус

Обоняние

Слух

Зрение

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшеното мече на Тъканна банка Биорегенерация търси своето малко приятелче през месец декември 2020 г.
Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

За да осигурят по-сигурно бъдеще на момиченцето си, мама и татко сключиха договор с Биорегенерация и повериха на тъканната банка отговорната задача да събере, обработи и съхранява стволови клетки от пъпната връв на малката Ивайла за период от 20 години.
АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

Известната плеймейтка Ася Капчикова влезе в отбора на супермамите с раждането на две прекрасни бебчета в края на юни 2020 г. Красавицата и съпругът ѝ се довериха на Биорегенерация и инвестираха в бъдещото здраве на децата си, като сключиха договор за съхранение на стволови клетки.
Стволови клетки мнения

Стволови клетки мнения

Много семейства се чудят дали да изберат съхранение на стволови клетки. Мненията по въпроса са от ключово значение за избора на всеки родител. Затова тук сме събрали най-основната информация по въпроса за стволовите клетки.
Съхранение на стволови клетки цена

Съхранение на стволови клетки цена

Съхранението на стволови клетки (цената му, изискванията, етапите на процедурата) и ползите от него са една от най-разпространените теми в регенеративната медицина в момента.
Замразяване на стволови клетки цени

Замразяване на стволови клетки цени

За много семейства въпросът дали да съхранят биологичен материал при раждането на детето е главно финансов. Поради спецификата на замразяването на стволови клетки при контролирани условия и оборудване, дългият период на замразяване и не на последно място изследванията и процедурите, на които се подлага генетичния материал, общата цена на услугата често се определя като висока.
БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

Според някои вторият триместър е „меденият месец“ от бременността, защото най-накрая неприятните симптоми от първите три месеца постепенно отшумяват и бъдещата супермама отново се чувства енергична. Вече ви разказахме за развитието на ембриона и превръщането му във фетус, и макар в края на 13-та седмица плодът да е с напълно развити основни системи, чудото продължава да се случва във вашето тяло все по-осезаемо.
БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

Тестът ви за бременност е положителен? Поздравления! Вече сте част от отбора на бъдещите супермами. В следващите 9 месеца ви очаква най-вълнуващото приключение в живота ви – да отгледате мъничък, нов живот от самото му зараждане в собственото ви тяло до момента, в който ще го доведете на света.
КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

Годината е 1988-а. По това време Матю Фароу е 5-годишно момченце от Северна Каролина, диагностицирано с вродена апластична анемия на Фанкони.
ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

Ползите от оглеждането на четириного другарче са много както за физическото, така и за менталното здраве.