Сетивата на бебетата започват да се развиват от първите седмици на бременността. Затова и през този период бременните трябва да избягват, доколкото е възможно, стреса. Той прави изразени промени във веществата, циркулиращи в кръвта ви. Нервните бременни предават този стрес на бебетата си чрез кортизола и адреналина в кръвта. Освен това не трябва да чакате раждането, за да покажете любовта и вниманието си към бебето. Бавното докосване и масажиране на корема ви не само ще ви отпусне, но и ще стимулира развитието на сетивата на вашето бебе. Говорете с бебето си, пейте спокойни песни, разказвайте приказки и дори пускайте музика в определена тоналност и ритъм. А ние от тъканна банка “Биорегенерация” ще ви запознаем със сензорното развитие на бебетата, което започва още в утробата.
Осезание
Първото усещане на развиващия се ембрион е усещането за допир. То започва през 8-та седмица от бременността. Точките, където допирът се усеща за първи път, са около устата и бузите. Към 12-та седмица от бременността нервите, които влияят на усещането за допир, се развиват в дланите и гениталната област. Кожата на корема и задните части започва да възприема допир около 17-та седмица от бременността. Най-добрите индикатори за тази сензорна промяна са когато плодът докосне собственото си лице и започне да смуче палеца.
Когато бременността достигне 32-та седмица, всички части на тялото с изключение на горната част на главата вече са чувствителни на допир. До последния месец бебето започва все по-често да докосва стената на матката. Поради тази причина външните галещи и потупващи движения активират милиони допирни нервни окончания в кожата на бебето, което може да ви отговори с ритниче.
Вкус
Вкусовите рецептори се формират около 12-та - 15-та седмица от бременността. Когато майката консумира силно ароматни храни, амниотичната течност, в която бебето плува, носи силни молекули от тези аромати и бебето ги възприема. Забелязано е, че количеството околоплодна течност, погълната от бебето, се увеличава, когато майката яде нещо сладко. Тъй като това, което майката яде по време на бременност, се възприема от бебето, вкусовете се формират в утробата на майката, което води и до конкретни хранителните предпочитания на мъничето в бъдеще.
Обоняние
Носът на плода се развива между 11-та и 15-та седмица, а обонятелният нерв се свързва с мозъка до 13-тата седмица от бременността. След 28-та седмица от бременността тъканите, които покриват носа като запушалка, изчезват. Особено през последните 3 месеца, силните аромати се възприемат от вашето бебе. Тъй като в утробата няма въздух, може да се смята, че плодът не усеща аромати, защото миризмата се предава по въздух. Известно е, обаче, че бебетата имат много силно обоняние при раждането. Въпреки че никога преди не са помирисвали, те надушват кърмата и намират гърдата и сучат дори със затворени очи, което е доказателство, че обонянието се развива по време на бременност.
Слух
Слуховата система, която се развива под формата на вътрешно ухо, канал и външно ухо, започва да работи с осигуряването на невронна връзка. Ушите започват да се оформят през 8-та седмица от бременността и се нуждаят от приблизително 16 седмици, докато придобият завършена форма. От 6-ия месец бебето започва да чува. То долавя звуците на червата на майка си, звука на нейния кръвен поток и дори биенето на сърцето ѝ. С напредването на бременността бебето дори долавя гласа на майка си. То може да промени сърдечната честота и движенията, като бъде повлияно от нейния глас. Когато тя говори спокойно, бебето също се успокоява и сърдечният ритъм се забавя.
Зрение
Зрението е последното сетиво, което трябва да се развие. Клепачите са затворени до 26-та седмица от бременността. Основната причина, поради която остават затворени, е, че ретината продължава да се развива и първоначално е много чувствителна към светлина. След 26 седмици бебето започва да мига. Бебетата възприемат и реагират на силна светлина още преди тази седмица. Ако осветите корема си с ярка светлина, бебето ще засече светлината и ще я последва, дори и със затворени очи.