В днешно време се използват всякакви методи, инструменти и технологии, които имат за цел да улеснят и подпомогнат раждането. За всички тях основна цел е и да избегнат усложнения и да запазят живота и здравето и на новороденото, и на майката. Сред тези процедури, които представляват инвестиция в здравето не само на бебето, но и на цялото семейство, и се извършват по време на раждането, е съхранението на стволови клетки от пъпна връв в тъканна банка. В този материал обаче става дума за наложителни и спешни процедури, които спасяват животи и предотвратяват усложнения. Сред тях е раждането с помощта на форцепс.
Какво е форцепс?
Форцепсът е медицински инструмент, който прилича на щипка и в случая се използва за издърпване на бебето от родилния канал. Раждането с помощта на форцепс е възможно само при нормално предлежание на бебето, когато главата му излиза първа от родилния канал.
Предимства на раждането с форцепс
Раждането с форцепс се прилага само в крайни случаи, включително ситуации, в които са застрашени животът или здравето на детето. Например, такова усложнение е бебето да престои твърде дълго в родилния канал, вследствие на което да се задуши. Това се случва, когато въпреки напъните, които прилагаме, бебето не напредва в родилния канал. В случай че отворът на шийката на матката е с пълно разкритие и напъните продължават час, два или дори повече (в зависимост от това кое поред ни е това раждане), лекарите решават да употребят форцепс, с помощта на който захващат главата на бебето и го издърпват навън. Тази процедура би могла да спаси живота на мъника, но крие своите рискове и странични ефекти.
Недостатъци на раждането с форцепс
Раждането с форцепс се прилага само в крайни случаи неслучайно. Използването на този инструмент предизвиква наранявания, понякога дори разкъсвания на влагалището или перинеума. Освен нараняванията по тялото на родилката, форцепсът може да нарани и бебето. Наранявания по главата и лицето на бебето не са изключени, а освен тях понякога се срещат и по-сериозни травми у новороденото вследствие на раждане с форцепс, като фрактури на черепа, вътрешен кръвоизлив и т. н. Не е рядкост раждането с форцепс да не постигне успех и въпреки всичко да се стигне до провеждането на спешно секцио. Ако се появят усложнения при естествено раждане, родилката може да пожелае да се пристъпи директно към цезарово сечение, без употребата на форцепс преди това.