Раждането е невероятно емоционален и изтощителен момент за всяка жена. Непосредствено след него тя е принудена да запази самообладание и да вземе отношение по важни въпроси като съхранение на стволови клетки в тъканна банка, а цялото това напрежение е примесено и с тревогата за новороденото. Състоянието, наречено следродилна депресия, може да се появи във всеки един момент през първите 12 месеца след раждане. Не трябва да се бърка с моментни състояния на тъга или необяснима смяна на настроенията – те често са предизвикани от изтощение и отминават бързо. Следродилната депресия е разстройство, което предизвиква постоянна тревожност, умора и тъга, и за да се определи състоянието на жената като следродилна депресия, то трябва да е продължило поне две седмици.
Симптоми
Най-често срещаните симптоми на следродилна депресия са чувство на отчаяние, изтощение, липса на сили и на желание да се изпълняват елементарни ежедневни дейности, раздразнителност, рязка смяна на настроението, безпокойство, нервност. Обикновено жените, диагностицирани с това състояние, изпитват яд, гневят се, ядосани са на околните, на половинката си, на децата си. Един от най-сериозните проблеми е, че жената е завладяна от отрицателни мисли – предимно чувство за вина, мисли, че не се справя, че не е достатъчно добра майка. Чувството на безнадеждност не закъснява – появяват се мисли, че нещата никога няма да се оправят.
Често се случва жените със следродилна депресия да загубят желание да удовлетворяват физическите си нужди. Губят апетит, отказват да се хранят, страдат от безсъние (или попадат в другата крайност – спят повече от обикновено), губят желание за интимни отношения с партньора си. Липсата на интерес към детето и паниката също са сред симптомите на това неприятно състояние.
Причини
Резките хормонални проблеми, недоспиването и изтощението, които неизменно настъпват непосредствено след раждането, са най-честата причина за следродилна депресия. Тя може да бъде отключена и от големите промени в живота на родилата жена – лишението от хобита и социален живот, вероятно претърпелият промени интимен живот и отношенията в двойката като цяло. Тревогата за живота, здравето и благополучието на детето също се нарежда сред най-честите причини за следродилна депресия. Тя може да бъде отключена и вследствие на конфликти с близките, самоизолация или травмиращо преживяване.
Какво може да се направи?
Необходимо е на първо място да се установи проблемът и да се диагностицира от специалист. Не си поставяйте диагнози сами – възможно е лошото ви настроение да се дължи на съвсем нормалните хормонални промени, а не на следродилна депресия. Нужно е близките на жената да проявят разбиране и да ѝ окажат безусловната си подкрепа – не се дистанцирайте от майката на новороденото. Насърчете я да отделя време за себе си и за половинката си. Не предприемайте лечение, преди да сте разговаряли с лекар. Ако е необходимо, той ще ви назначи такова.
Разберете повече за вземане на стволови клетки.