През тези седмици навлизаме в периода от бременността, който се смята за най-тежък – третия триместър. Ако сме решили да съхраним стволови клетки в името на бъдещото здраве на своето дете, но още не сме се ориентирали към коя тъканна банка, предлагаща замразяване на стволови клетки, да се обърнем относно съхранението на стволови клетки от пъпна връв, които се вземат при раждането, време е да го направим. Време е и да се опитаме да поприключим с ремонтните дейности вкъщи, които предхождат появата на новия човек, защото е важно както за нас, така и за бебето да живеем в здравословна среда без шум и прах.
Двадесет и пета гестационна седмица
През двадесет и петата гестационна седмица нашето мъниче е достигнало размери от около 35 сантиметра и тегло от близо 600 грама. При всяко бебе развитието се случва с индивидуални темпове, разбира се, така че ако лекарят ни казва, че всичко е наред, не бива да се притесняваме дори ако бебето ни е малко по-малко или малко по-голямо от тези ориентировъчни размери.
Безсънието е сред проблемите, които съпътстват тази седмица от бременността и третия триместър въобще. Нарастващото ни коремче често ни пречи да се разположим удобно и да заспим, а дори да успеем да се наместим достатъчно комфортно, за да подремнем, съвсем скоро ни събужда поредният позив за уриниране. Можем да опитаме да облекчим тези симптоми, като пробваме предлаганите специални възглавници за бременни и като не прекаляваме с приема на течности непосредствено преди лягане.
Двадесет и шеста гестационна седмица
През двадесет и шестата гестационна седмица бебчето, развиващо се в утробата ни, е с дължина от около 35 сантиметра и тежи около 700 грама. Възможно е да изпитаме главоболие. За да го облекчим, добре е да приемаме по-голямо количество вода, защото то може да се дължи на дехидратация. Често следствие от дехидратация са и по-отеклите крайници, а в някои случаи се подува дори и лицето ни. През този период нерядко срещано е и високото кръвно налягане. Ако усетим такова неразположение, добре е да се консултираме с лекаря си.
Към този момент вероятно сме с около десет килограма по-тежки в сравнение с преди забременяването. Това може да доведе до умора и задух. Има обаче и много положителни страни този период от бременността – все по-ясно усещаме движенията на бебето си, което е станало много активно, и вече можем дори да различим неговите състояния – кога спи и кога е будно.
Научете повече за замразяване на стволови клетки.