Бременността при всяка бъдеща майка протича различно, затова и самите прегледи, и честотата им е различна. При редовна менструация обикновено установяваме в домашни условия наличието на бременност чак в петата гестационна седмица. Добре е да повторим теста след едно или две денонощия, за да се уверим, че положителният резултат е верен. А какво да предприемем след това?
Първи преглед при лекар
Щом видим мечтаните две чертички да се появяват върху теста за бременност, еуфорията ни превзема. Вероятно споделяме с половинката си и с най-близките си, но щом първоначалният възторг попремине, необходимо е да се обадим на лекаря си, за да си запазим час при него в следващите дни.
Много дами решават да отидат на преглед възможно най-скоро, за да се уверят, че всичко е наред. Това обаче невинаги е добра стратегия, защото през петата гестационна седмица може да се види с ултразвук единствено плодно сакче. Вероятно няма да можем да разберем обаче дали в него има ембрион, или става дума за така нареченото „кухо яйце“. Няма да можем да чуем и сърдечни тонове, дори да ги има. Възможно е един толкова ранен преглед повече да ни разтревожи, отколкото да ни успокои, защото следващият преглед вероятно ще бъде чак след две седмици.
Кога да осъществим първия преглед?
В шестата гестационна седмица можем да посетим лекаря, на когото се доверяваме, но отново не е сигурно дали ембрионът ще е достатъчно голям, за да се види с ултразвук и да се чуят сърдечните му тонове. Днес немалко лекари работят с модерна техника, която може да ни позволи да видим ембрионче още в шестата гестационна седмица, но сърчице ще чуем вероятно най-рано след седмица.
Ако не възнамеряваме да посещаваме лекаря си твърде често, а смятаме да ходим на прегледи веднъж месечно (каквато често е практиката у нас), може би е по-уместно да отложим първия преглед при гинеколог чак за седмата гестационна седмица. Чакането може да ни напрегне и тези две седмици между положителния домашен тест и първия преглед при лекар може да ни се сторят безкрайни, но можем да ги оползотворим. Например, ако до момента не сме избрали лекар, на когото да се доверим за проследяване на бременността, можем да потърсим, да поразпитаме и евентуално дори да получим препоръка от позната или приятелка. Бременността, раждането и взимането на стволови клетки за съхранение в тъканна банка са най-важните моменти в живота ни, които изискват лекарска намеса, затова е важно на кого ще се доверим. Можем да запълним двете седмици и в четене на книги и статии относно бременността и гледане на образователни или развлекателни филми, свързани с бременността.
Научете повече за съхранение на стволови клетки.