Още от малки момичета повечето жени мечтаят да бъдат майки. В мечтите им обаче всичко се случва по един идеален начин – в правилното време, с правилния човек. Често жените обмислят всяка подробност на това съкровено желание – от зачеването до раждането и съхранението на стволови клетки в тъканна банка, с което да поставят началото на най-добрата грижа за здравето и щастието на своето дете. В живота невинаги нещата стоят така. Плановете ни се променят постоянно и понякога сме очаровани от развитието на събитията, а друг път разочаровани.
Проблем е обаче, когато мечтите или страховете ни излязат от контрол и ни завладеят напълно. Развивайки подобни психологични проблеми, се излагаме на риск от появата на състоянието, познато като лъжлива или фалшива бременност.
Какво представлява лъжливата бременност?
Псевдоциезата, наречена още лъжлива бременност, е състояние, при което проявяваме всички симптоми на нормалната бременност, но без да сме бременни. Страдащите от това състояние се сблъскват с гадене и повръщане, също както при нормално протичаща начална бременност, борят се със същите умора и главоболие, както при нормално протичаща бременност, напълняват, дори месечният им цикъл липсва, а домашните тестове за бременност обикновено са положителни.
Важно е да се знае, че макар фалшивата бременност нерядко да е предизвикана от психологичен проблем и плод фактически да няма, има и други болестни състояния, които имат подобни симптоми на тази сравнително безобидна фалшива бременност – псевдоциезата. Сред тях е, например, гестационната трофобластна болест. При нея се развиват тумори – доброкачествени или не, още в ранна бременност. Това се случва поради проблем с оплодената яйцеклетка и по-специално – с ДНК, съдържащо се в тази оплодена яйцеклетка.
Какви са причините за поява на лъжлива бременност?
При псевдоциезата става дума за психологични причини. Те най-често са свързани със силен стрес, поради огромно желание за дете, на наличие на безплодие, напредване на възрастта, самота, натиск от страна на близки и роднини да се създаде семейство и други. Друга психологична причина може да бъде страхът от забременяване на твърде крехка възраст (при жени в двайсетте си години) или поради наличието на кариера и т. н.
Крайните емоции са способни да отключат това рядко състояние, наречено псевдоциеза и по-познато като фалшива или лъжлива бременност. За съжаление, няма как да се диагностицираме сами с това заболяване, защото симптомите са същите, както при истинска бременност. Затова е нужно след като видим положителния тест за бременност, да посетим лекаря си в подходящите гестационни седмици, за да видим и чуем ембриончето, което се надяваме да е там.