Автоложна трансплантация на стволови клетки при множествена склероза

Дори 20 години след одобрението на първите лекарства за множествена склероза (МС), ефективността на наличните лекарствени терапии все още е ограничена. И най-мощните имунотерапевтични лекарства не винаги напълно потискат рецидивите при пациенти с МС с висока активност на заболяването и също така трудно могат да спрат бавната прогресия, независимо от рецидивите. В случай на първично или вторично хронично прогресиращи форми на множествена склероза, наличните лекарства обикновено не са в състояние да контролират заболяването. Значителни странични ефекти могат да възникнат и при по-ефективните лекарства, използвани в момента в рутинното лечение, като модулатори на сфингозин рецептор и терапии с антитела. Това са предимно опортюнистични инфекции, но също и вторични автоимунни явления.

Принцип на автоложната хемопоетична трансплантация

Автоложна трансплантация на стволови клетки при множествена склероза 1Автоложната трансплантация на стволови клетки е разработена за лечение на рак на кръвта и понастоящем се извършва предимно при пациенти с мултиплен миелом и различни лимфомни образувания, по-рядко при остра левкемия или солидни тумори. Тъй като увреждането на хемопоетичната система е факторът, ограничаващ дозата за повечето химиотерапевтични агенти, получаването на хемопоетични стволови клетки от костния мозък и периферната кръв или извличането им от пъпната връв непосредствено след раждане и съхраняването им в криоконсервация за по-късно повторно вливане, позволява повишаване на дозата на химиотерапията (високодозова химиотерапия). В резултат на това може да се постигне по-силен ефект и по-ниска хепатотоксичност.

Тъй като имунните клетки също са почти напълно премахнати от терапията с високи дози, хемопоетичната трансплантация се счита за най-силната възможна имунотерапия за различни автоимунни заболявания като системен лупус еритематозус и множествена склероза. От тъканна банка “Биорегенерация” отбелязваме, че трябва да се прави разлика между автоложна трансплантация със собствени стволови клетки и алогенна трансплантация със стволови клетки от чужди донори. При множествена склероза е възможна само автоложна трансплантация, което поставя акцент върху вземането и съхранението на собствени стволови клетки още при раждането.

Как действа терапията със стволови клетки при множествена склероза

Автоложна трансплантация на стволови клетки при множествена склероза 2Според съвременните познания генетичната предразположеност в комбинация с излагане на определени фактори на околната среда е решаваща за развитието на множествена склероза. Редица текущи проучвания показват, че контактът с вируса на Епщайн-Бар (EBV) може да доведе до анормално развитие на имунната система, което насърчава автоагресия към централната нервна система. Дефицитът на витамин D в детска възраст, ранното затлъстяване и тютюнопушенето са други рискови фактори.

Основната идея на автоложната хемопоетична трансплантация като терапия за множествена склероза се основава върху следната концепция: генетично предразположената имунна система, която е била заблудена от факторите на околната среда, се унищожава от химиотерапия и се изгражда нова имунна система от стволови клетки, които не са били изложени на тези фактори както преди. Добре известно е, че имунната памет за повечето патогени се изтрива при автоложни хемопоетични трансплантации. Например, пациентите изискват някои ваксинации след трансплантация, сякаш никога не са били ваксинирани. Освен това, може да се докаже убедително с помощта на специализирани лабораторни методи, че голяма част от Т-клетките, които имат важна роля в патогенезата на МС, са новообразувани в тимуса след AHST. Така имунологичните изследвания откриват важно доказателство за тази теория на "възстановяване на имунната система".

 

Принцип на автоложната хемопоетична трансплантация

Как действа терапията със стволови клетки при множествена склероза

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшеното мече на Тъканна банка Биорегенерация търси своето малко приятелче през месец декември 2020 г.
Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

За да осигурят по-сигурно бъдеще на момиченцето си, мама и татко сключиха договор с Биорегенерация и повериха на тъканната банка отговорната задача да събере, обработи и съхранява стволови клетки от пъпната връв на малката Ивайла за период от 20 години.
АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

Известната плеймейтка Ася Капчикова влезе в отбора на супермамите с раждането на две прекрасни бебчета в края на юни 2020 г. Красавицата и съпругът ѝ се довериха на Биорегенерация и инвестираха в бъдещото здраве на децата си, като сключиха договор за съхранение на стволови клетки.
Стволови клетки мнения

Стволови клетки мнения

Много семейства се чудят дали да изберат съхранение на стволови клетки. Мненията по въпроса са от ключово значение за избора на всеки родител. Затова тук сме събрали най-основната информация по въпроса за стволовите клетки.
Съхранение на стволови клетки цена

Съхранение на стволови клетки цена

Съхранението на стволови клетки (цената му, изискванията, етапите на процедурата) и ползите от него са една от най-разпространените теми в регенеративната медицина в момента.
Замразяване на стволови клетки цени

Замразяване на стволови клетки цени

За много семейства въпросът дали да съхранят биологичен материал при раждането на детето е главно финансов. Поради спецификата на замразяването на стволови клетки при контролирани условия и оборудване, дългият период на замразяване и не на последно място изследванията и процедурите, на които се подлага генетичния материал, общата цена на услугата често се определя като висока.
БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

Според някои вторият триместър е „меденият месец“ от бременността, защото най-накрая неприятните симптоми от първите три месеца постепенно отшумяват и бъдещата супермама отново се чувства енергична. Вече ви разказахме за развитието на ембриона и превръщането му във фетус, и макар в края на 13-та седмица плодът да е с напълно развити основни системи, чудото продължава да се случва във вашето тяло все по-осезаемо.
БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

Тестът ви за бременност е положителен? Поздравления! Вече сте част от отбора на бъдещите супермами. В следващите 9 месеца ви очаква най-вълнуващото приключение в живота ви – да отгледате мъничък, нов живот от самото му зараждане в собственото ви тяло до момента, в който ще го доведете на света.
КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

Годината е 1988-а. По това време Матю Фароу е 5-годишно момченце от Северна Каролина, диагностицирано с вродена апластична анемия на Фанкони.
ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

Ползите от оглеждането на четириного другарче са много както за физическото, така и за менталното здраве.