За съжаление за процедурите по присаждане на стволови клетки все още се разпространяват твърде много митове. Те дават грешна представа на хората за тези процедури и им пречат да вземат адекватни решения във връзка със своето здраве. В следващите редове ще ви дадем примери за 3 мита по темата „Присаждане на стволови клетки“, които нямат нищо общо с истината:
Мит 1: Присаждане на стволови клетки не носи желаните резултати
В медийното пространство се насаждат немалко съмнения относно ефективността на процедурите по присаждане на стволови клетки. Редица хора, повлияващи се от тези съмнения, е възможно да не предприемат необходимите мерки за своето здраве и дори да поставят живота си в сериозен риск. Трябва да кажем ясно – ползите от процедурите по присаждане на стволови клетки във връзка с лечението на различни заболявания са научно доказани и са абсолютно неоспорими. Присаждане на стволови клетки се прилага често при лечение на заболявания, като левкемия и лимфом, както и при проблеми с имунната и хемопоетичната системи.
Мит 2: Присаждане на стволови клетки се прави с клетки, идващи от ембриони
Подобна теза също удря върху имиджа на процедурите по присаждане на стволови клетки, тъй като практиката за вземане на стволови клетки от ембриони е доста спорна от етична гледна точка. Затова е важно да се знае, че в днешно време присаждане на стволови клетки в повечето случаи се прави с клетки, получени от кръв и тъкан от пъпната връв след раждането. Практика, която е безопасна и безболезнена за бебетата, и в същото време позволява оптимално съхранение на стволовите клетки за дълго време занапред.
Мит 3: Процедурите по присаждане на стволови клетки не са достатъчно законово регулирани
Това отново не е вярно като теза. България е сред държавите със сравнително добри нормативни уредби по отношение на процедурите по присаждане на стволови клетки. Като цяло дейностите със стволови клетки са разрешени само за тъканни банки със съответния лиценз от Изпълнителната агенция по трансплантации. Така че при присаждане на стволови клетки не бива да се притеснявате за въпроси като начина на съхранение на тези клетки, степента на запазване на характеристиките им и т.н.
Помнете – присаждане на стволови клетки е процедура, която спасява животи и е способна да възвърне здравето и нормалната ежедневна кондиция на човека!
Мит 1: Присаждане на стволови клетки не носи желаните резултати
Мит 2: Присаждане на стволови клетки се прави с клетки, идващи от ембриони
Мит 3: Процедурите по присаждане на стволови клетки не са достатъчно законово регулирани