Аутизмът е нарушение на нервното развитие, характеризиращо се с трудности в социалното взаимодействие (комуникацията), промени в настроението, повтарящо се поведение, метаболитни, имунни и храносмилателни проблеми, нарушения на съня, затруднения в ученето, както и проблеми с паметта, мисълта и словото. Съществува и разстройство от аутистичния спектър, което се описва като набор от състояния, включващи няколко неврологични разстройства.
Конвенционално лечение на аутизъм
Смята се, че аутизмът е вродено състояние, причинено от нарушена обработка на информация, засягаща начина, по който нервните клетки се свързват и организират. Това състояние не може да бъде напълно елиминирано с конвенционалните терапии. Традиционното лечение на тези патологии включва както образователни интервенции, така и медицинско наблюдение. Повече от половината деца, диагностицирани с аутизъм, се лекуват с психоактивни лекарства или антиконвулсанти.
Конвенционалното лечение включва също обучение за социални умения, ранна интензивна поведенческа терапия, приложен анализ на поведението, речева терапия, транскраниална магнитна стимулация, когнитивна поведенческа терапия и в някои случаи дори хормонална терапия. Конвенционалните лекарства, предписани за аутизъм, притъпяват само специфични симптоми, като са насочени само към един или два от тях и причиняват нежелани странични ефекти, които могат да създадат проблеми както за детето, така и за обгрижващия.
Терапия на аутизъм със стволови клетки
Терапията на аутизма със стволови клетки предлага изцяло нов инструментариум. Подходът се основава на уникалната способност на стволовите клетки да влияят положително на имунната система и метаболизма, както и на способността им да възстановяват увредените тъкани и техните клетки. Това ефективна терапия има положителни последици за всеки орган и система в тялото, включително мозъка.
Но как стволовите клетки могат да помогнат за положително повлияване на състоянията от аутистичния спектър? Когато се диагностицира такова разстройство, това означава, че областите на мозъка, които регулират паметта, концентрацията, вниманието и речта, са увредени. Основната цел на терапията със стволови клетки е да стимулира развитието на мозъка на детето, за да може тялото му да възстанови увредените клетки по естествен път.
Първо, терапевтични резултати се получават чрез възстановяване на загубени или променени невронни връзки, а също и чрез образуване на нови невронни връзки чрез секреция на невротрофични фактори. Благодарение на подобреното синаптично предаване скоростта на реакция в мозъка се увеличава, което води до намаляване на симптомите на аутистичното разстройство.
Терапията със стволови клетки подобрява притока на кръв и кислород в мозъка (по-добра перфузия), стимулира замяната на увредените неврони и образуването на нови кръвоносни съдове. Инжектираните стволови клетки също така стимулират размножаването на клетките на увредената тъкан, което при аутизма води до възстановяване на бялото вещество и съответно до намаляване на неврологичните симптоми и подобряване на интелектуалния капацитет.
Тъй като аутизмът също е придружен от намален имунитет, способността на мезенхимните стволови клетки да засилят имунната система и да сложат край на възпалението в цялото тяло е от голяма полза за пациентите. Стволовите клетки са способни да произвеждат противовъзпалителни цитокини, които са специални протеинови молекули, участващи в модулирането на имунната система.
За повече информация по темата може да посетите първата по рода си конференция в България, насочена към родители, учители, педагози и близки на деца, диагностицирани със състояния от аутистичния спектър, която ще се проведе на 9 и 10 юни. Проектът е по инициатива на най-голямата българска тъканна банка „Биорегенерация“ и Балканската асоциация по неврофийдбек, биофийдбек и невромодулация (БАНБН).
Научете повече за съхранение на стволови клетки.