Стволови клетки от пъпна връв в борбата срещу аутизма

Аутизмът е нарушение на нервното развитие, характеризиращо се с трудности в социалното взаимодействие (комуникацията), промени в настроението, повтарящо се поведение, метаболитни, имунни и храносмилателни проблеми, нарушения на съня, затруднения в ученето, както и проблеми с паметта, мисълта и словото. Съществува и разстройство от аутистичния спектър, което се описва като набор от състояния, включващи няколко неврологични разстройства.

Конвенционално лечение на аутизъм

Стволови клетки от пъпна връв в борбата срещу аутизма 2Смята се, че аутизмът е вродено състояние, причинено от нарушена обработка на информация, засягаща начина, по който нервните клетки се свързват и организират. Това състояние не може да бъде напълно елиминирано с конвенционалните терапии. Традиционното лечение на тези патологии включва както образователни интервенции, така и медицинско наблюдение. Повече от половината деца, диагностицирани с аутизъм, се лекуват с психоактивни лекарства или антиконвулсанти.

Конвенционалното лечение включва също обучение за социални умения, ранна интензивна поведенческа терапия, приложен анализ на поведението, речева терапия, транскраниална магнитна стимулация, когнитивна поведенческа терапия и в някои случаи дори хормонална терапия. Конвенционалните лекарства, предписани за аутизъм, притъпяват само специфични симптоми, като са насочени само към един или два от тях и причиняват нежелани странични ефекти, които могат да създадат проблеми както за детето, така и за обгрижващия.

Терапия на аутизъм със стволови клетки

Стволови клетки от пъпна връв в борбата срещу аутизма 3Терапията на аутизма със стволови клетки предлага изцяло нов инструментариум. Подходът се основава на уникалната способност на стволовите клетки да влияят положително на имунната система и метаболизма, както и на способността им да възстановяват увредените тъкани и техните клетки. Това ефективна терапия има положителни последици за всеки орган и система в тялото, включително мозъка.

Но как стволовите клетки могат да помогнат за положително повлияване на състоянията от аутистичния спектър? Когато се диагностицира такова разстройство, това означава, че областите на мозъка, които регулират паметта, концентрацията, вниманието и речта, са увредени. Основната цел на терапията със стволови клетки е да стимулира развитието на мозъка на детето, за да може тялото му да възстанови увредените клетки по естествен път.

Първо, терапевтични резултати се получават чрез възстановяване на загубени или променени невронни връзки, а също и чрез образуване на нови невронни връзки чрез секреция на невротрофични фактори. Благодарение на подобреното синаптично предаване скоростта на реакция в мозъка се увеличава, което води до намаляване на симптомите на аутистичното разстройство.

Терапията със стволови клетки подобрява притока на кръв и кислород в мозъка (по-добра перфузия), стимулира замяната на увредените неврони и образуването на нови кръвоносни съдове. Инжектираните стволови клетки също така стимулират размножаването на клетките на увредената тъкан, което при аутизма води до възстановяване на бялото вещество и съответно до намаляване на неврологичните симптоми и подобряване на интелектуалния капацитет.

Тъй като аутизмът също е придружен от намален имунитет, способността на мезенхимните стволови клетки да засилят имунната система и да сложат край на възпалението в цялото тяло е от голяма полза за пациентите. Стволовите клетки са способни да произвеждат противовъзпалителни цитокини, които са специални протеинови молекули, участващи в модулирането на имунната система.

За повече информация по темата може да посетите първата по рода си конференция в България, насочена към родители, учители, педагози и близки на деца, диагностицирани със състояния от аутистичния спектър, която ще се проведе на 9 и 10 юни. Проектът е по инициатива на най-голямата българска тъканна банка „Биорегенерация“ и Балканската асоциация по неврофийдбек, биофийдбек и невромодулация (БАНБН).

Научете повече за съхранение на стволови клетки.

Конвенционално лечение на аутизъм

Терапия на аутизъм със стволови клетки

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшено мече подарък от Биорегенерация

Плюшеното мече на Тъканна банка Биорегенерация търси своето малко приятелче през месец декември 2020 г.
Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

Евелин Костова запази стволови клетки в Биорегенерация

За да осигурят по-сигурно бъдеще на момиченцето си, мама и татко сключиха договор с Биорегенерация и повериха на тъканната банка отговорната задача да събере, обработи и съхранява стволови клетки от пъпната връв на малката Ивайла за период от 20 години.
АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

АСЯ КАПЧИКОВА СЪХРАНИ СТВОЛОВИ КЛЕТКИ В БИОРЕГЕНЕРАЦИЯ

Известната плеймейтка Ася Капчикова влезе в отбора на супермамите с раждането на две прекрасни бебчета в края на юни 2020 г. Красавицата и съпругът ѝ се довериха на Биорегенерация и инвестираха в бъдещото здраве на децата си, като сключиха договор за съхранение на стволови клетки.
Стволови клетки мнения

Стволови клетки мнения

Много семейства се чудят дали да изберат съхранение на стволови клетки. Мненията по въпроса са от ключово значение за избора на всеки родител. Затова тук сме събрали най-основната информация по въпроса за стволовите клетки.
Съхранение на стволови клетки цена

Съхранение на стволови клетки цена

Съхранението на стволови клетки (цената му, изискванията, етапите на процедурата) и ползите от него са една от най-разпространените теми в регенеративната медицина в момента.
Замразяване на стволови клетки цени

Замразяване на стволови клетки цени

За много семейства въпросът дали да съхранят биологичен материал при раждането на детето е главно финансов. Поради спецификата на замразяването на стволови клетки при контролирани условия и оборудване, дългият период на замразяване и не на последно място изследванията и процедурите, на които се подлага генетичния материал, общата цена на услугата често се определя като висока.
БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

БРЕМЕННОСТ - ВТОРИ ТРИМЕСТЪР

Според някои вторият триместър е „меденият месец“ от бременността, защото най-накрая неприятните симптоми от първите три месеца постепенно отшумяват и бъдещата супермама отново се чувства енергична. Вече ви разказахме за развитието на ембриона и превръщането му във фетус, и макар в края на 13-та седмица плодът да е с напълно развити основни системи, чудото продължава да се случва във вашето тяло все по-осезаемо.
БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

БРЕМЕННОСТ - ПЪРВИ ТРИМЕСТЪР В КОРЕМЧЕТО НА МАМА

Тестът ви за бременност е положителен? Поздравления! Вече сте част от отбора на бъдещите супермами. В следващите 9 месеца ви очаква най-вълнуващото приключение в живота ви – да отгледате мъничък, нов живот от самото му зараждане в собственото ви тяло до момента, в който ще го доведете на света.
КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

КАК ТРАНСПЛАНТАЦИЯ НА СТВОЛОВИ КЛЕТКИ СПАСИ МАТЮ ФАРОУ?

Годината е 1988-а. По това време Матю Фароу е 5-годишно момченце от Северна Каролина, диагностицирано с вродена апластична анемия на Фанкони.
ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ И БРЕМЕННОСТ - ЧАСТ 2

Ползите от оглеждането на четириного другарче са много както за физическото, така и за менталното здраве.