Епигенетиката изучава механизмите, които действат върху експресията на гени, специфични за всеки индивид. Тя се стреми да разбере как промените в активността на тези гени се предават от едно поколение на друго, без самите гени да се променят. Яйцето на костенурка, например, ще се излюпи мъжко или женско в зависимост от температурата. Това е същият генетичен код, но неговият израз ще бъде модифициран според околната среда, фенотипът ще бъде различен. По още по-необичайно е, че експресията на тези гени може да се предаде на следващото поколение, дори в различна среда.
Какво представлява епигенетиката
Терминът „епигенетика“ буквално означава „над гените“ и е измислен през 50-те години на миналия век от ембриолога д-р Конрад Уодингтън, за да опише как една клетка може да прерасне в ембрион. С течение на времето тази област еволюира в изследване на процесите, чрез които клетките или организмите могат да придобият различни функции, без да променят своята генетична последователност. Сега знаем, че епигенетиката се контролира от репертоар от протеини и молекули, които манипулират ДНК, за да включват или изключват гените, което води до различни клетъчни състави и функции. Ние все повече осъзнаваме, че епигенетиката е замесена в редица заболявания, включително рак, автоимунни заболявания, респираторни и сърдечно-съдови заболявания, както и невродегенеративни проблеми. Накратко, епигенетиката е допълнителна информация, която се наслагва върху нашия генетичен код и променя начина му на действие.
Каква е връзката между епигенетиката и бременността
Епигенетичната концепция трябва да се има предвид от началото на живота. Матката е първата среда, в която може да се регулира генната активност. Начинът на протичане на бременността, както и навиците на живот на бъдещата майка оказват значително влияние върху експресията на генома на ембриона. Връзките между излагането на негативни фактори по време на бременността и здравето на детето са особено очевидни (оттук и значението на ограничаването на появата на тези фактори). Например, небалансираната диета на бременна жена има вероятност да причини промени в активността на гените в плода. Това се случва по-специално на нивото на бета-клетките на панкреаса, произвеждащи инсулин, което може да доведе до появата на патологии като диабет при деца в ранна възраст.
От тъканна банка “Биорегенерация” знаем, че бъдещите майки отдавна са наясно с важността на доброто хранене и здравословния начин на живот преди и по време на бременността, но трябва да се има предвид, че и мъжкият генетичен материал има също толкова важна роля, до степен да ни накара да преосмислим начина на живот на бъдещите татковци преди и по време времето на зачеването. Освен това епигенетичните влияния продължават и след раждането. Като родители ние ще продължим да влияем върху изразяването на гените на нашето дете чрез образованието, което предоставяме, преживяванията, които споделяме и, разбира се, атмосферата, която изпълва нашата домашна среда.