Чудният миг на раждането е дългоочакван от всеки бъдещ родител – и от бременните, и от татковците, но при майките вероятно ги има и притеснението и страхът от същинското раждане. Не е рядкост дори при нормално раждане да се налага извършването на различни медицински процедури, като най-безобидната и положителната сред тях е събирането на стволови клетки от пъпна връв за съхранение с тъканна банка. Независимо дали са хирургически или други, интервенциите винаги пораждат безпокойство. В този материал сме се спрели по-подробно на епидуралната упойка – какво представлява и кога се налага.
Какво представлява епидуралната упойка?
Както подсказва и наименованието на епидуралната упойка, това е много силно обезболяващо, което прави организма безчувствен, като парализира нервите. С помощта на това средство родилките не усещат болка по време на раждането. За съжаление, самото поставяне на упойката може да бъде болезнено, а родилката освен болка чувства и изтръпване и парене, когато тя започне да действа. Тези дискомфортни състояния обаче отминават бързо и се забравят.
Кой може да се възползва от епидурална упойка?
От тази упойка могат да се възползват всички, които желаят, стига да нямат алергии, усложнения или други противопоказания, които да им попречат. Важно е предварително да се заяви желанието на родилката да роди с епидурална упойка. След като лекарят одобри това нейно решение, няма причина тя да не се възползва от тази възможност за безболезнено раждане.
Кога се поставя епидуралната упойка?
Епидуралната упойка не се поставя още щом започнат контракциите и родилните болки, противно на очакваното. Лекарите изчакват да се достигнат поне четири сантиметра разкритие на отвора на шийката на матката и едва тогава подбират точния момент и пристъпват към поставяне на обезболяващото средство. То се инжектира между два от прешлените на гръбнака на родилката с помощта на игла и спринцовка. Малко след поставянето на епидуралната упойка започват напъните и самото раждане.
Има ли странични ефекти?
За съжаление, понякога има – като всяка медицинска процедура. В някои случаи е възможно, поради безчувствеността в тялото, родилката да не се напъва достатъчно в точните моменти и това води до прекомерно дълго престояване на бебето в родилния канал, което може да доведе до неговото задушаване. В тези случаи нерядко се пристъпва към провеждането на спешно секцио. Обикновено благодарение на навременните реакции на лекарите не се стига до увреждане и неприятни последици за майката или за плода.
До няколко часа след като раждането е преминало успешно, упойката ще ни пусне и ще се впуснем с нови сили в живота си като майка на мъничкото човече.
Научете повече за стволови клетки от млечен зъб.
Какво представлява епидуралната упойка?
Кой може да се възползва от епидурална упойка?