Стволовите клетки населяват нашите тъкани от ранните етапи на живота до зряла възраст. Те се характеризират със силен капацитет за самообновяване и с висока склонност към диференциране, различна за отделните стволови клетки, което позволява на всяка отделна незряла клетка да даде началото на потомство, включващо различни зрели и специализирани видове клетки. Именно тези способности на стволовите клетки привличат вниманието на изследователите и благодарение на това месец юли е насочен към повишаване на информираността за стволовите клетки. А ето и кои са най-ценните източници на стволови клетки, които си струва да обмислим своевременно, защото могат да бъдат взети единствено при раждането.
Стволови клетки от пъпна връв
Единият вариант за вземане на стволови клетки от пъпна връв е чрез кръвта, която остава в пъпната връв и плацентата след раждането на бебето и е ценен източник на стволови клетки. Доскоро се третираше като „отпадък“ и се изхвърляше заедно с плацентата, но в момента се използва за лечение на около 80 сериозни заболявания.
Стволовите клетки от кръвта от пъпна връв, подобно на тези от костния мозък, могат да бъдат трансплантирани за възстановяване на хемопоетичната и имунната системи, но показват по-голяма ефикасност по отношение на съвместимостта в сравнение със стволовите клетки на костния мозък, получени от възрастни донори. Те могат да се използват както за автоложни (донорът е реципиентът на събраните клетки), така и за алогенни (реципиентът получава клетките от друго лице, като например член на семейството) трансплантации.
Вземането на кръв от пъпната връв е проста и безболезнена процедура. Извършва се след прерязване на пъпната връв и е безрискова за майката и бебето. Повече за пакет “Биосел” може да откриете тук.
Тъканта на пъпната връв също съдържа специални стволови клетки, наречени мезенхимни клетки. Тези клетки имат малко по-различни свойства в сравнение с кръвните клетки от пъпна връв, тъй като се диференцират много по-лесно в други видове клетки, например нервни, костни, хрущялни тъканни клетки, за разлика от стволовите клетки от пъпна връв, които могат да се диференцират само в хематопоетични клетки. Затова за вас създадохме комбиниран пакет “Биосел Плюс”.
Стволови клетки от млечен зъб
За родителите, пропуснали да съхранят стволови клетки по време на раждането, имаме добри новини. Млечните зъби също могат да отворят вратата към нови постижения в науката! Стволовите клетки, които се съдържат в тях, са от ембрионален тип и проучванията вече показват, че могат да бъдат полезни както за лечение на възрастни зъби, така и за намеса при костни или невродегенеративни патологии. Но въпреки факта, че изследванията са доста оптимистични, не можем да разчитаме, че чекмеджето на нощното ни шкафче ще съхрани ценния биологичен материал. Затова ние от тъканна банка “Биорегенерация” сме готови да “отменим феята на зъбчетата” и да съхраним здравето ви с пакет “Биодент”.
Научете повече за запазване на стволови клетки.