Противно на популярните твърдения, че всички стволовоклетъчни терапии са нещо твърде ново и напълно експериментално, медицината разчита на уникалните им свойства вече повече от половин век!
Всъщност всеки път, когато чуете за трансплантация на костен мозък, се касае именно за лечение със стволови клетки. Първата такава операция датира от далечната 1956 г. В наши дни по света се извършват над 50 000 стволовоклетъчни трансплантации годишно.
За първи път стволови клетки от кръв от пъпна връв са изпозлвани за лечение през 1988 г., а до наши дни са направени вече над 30 хиляди такива операции.
Днес стволовите клетки дават шанс за излекуване при десетки животозастрашаващи заболявания, а по света се провеждат стотици клинични изпитвания на нови видове терапии. Много е важно обаче да се прави разграничение между вече проверените и доказани терапии и тези, които тепърва прохождат или са все още на експериментален етап.
Първата успешна трансплантация на стволови клетки от костен мозък при хора е направена през 1956 г. в Ню Йорк, САЩ, от д-р Едуард Донал Томас, който успява да постигне пълно излекуване при пациент с остра левкемия с помощта на стволови клетки от неговия еднояйчен близнак. Това е началото на цяла нова епоха в лечението на най-разпространените онкологични заболявания – тези на кръвта.
През 1990 г. д-р Томас получава Нобелова награда за медицина за огромния си принос в развитието на костномозъчната трансплантация.
През 1988 г. Матю Фароу, тогава 5-годишен, става първият човек в историята, спасен с помощта на стволови клетки от кръв от пъпна връв. Матю страда от рядката Анемия на Фанкони, злокачествено заболяване на кръвта, а безценният материал за лечението му е получен от кръвта от пъпната връв при раждането на неговата сестричка. Уникалната операция е извършена в Париж от международен екип, воден от американския учен д-р Хал Броксмайер и френската лекарка д-р Елиан Глюкман.
Днес Матю Фатоу е напълно здрав и пълноценен човек, посветил живота си на разяснителни кампании за безценните свойства на стволовите клетки от кръв от пъпна връв, спасили живота му.