Напълно е доказано, че първите 1000 дни на бебето, т.е. деветте месеца от бременността плюс първите две години от живота, са от основно значение за дългосрочното психо-физическо здраве на бебето. Според теорията на програмирането всъщност околната среда и в частност храненето вече обуславят растежа на индивида от вътреутробния стадий, независимо от неговите генетични характеристики. Този аспект също може да бъде повлиян още преди зачеването, от здравословното състояние на родителите и поради тази причина, преди да започнете бременност, е препоръчително да проверите дали някой от двамата бъдещи родители страда от хранителни дефицити или метаболитен дисбаланс.
Дву- и тривалентно желязо
Как да подпомогнем усвояването на желязото
От тъканна банка “Биорегенерация” подчертаваме, че не е препоръчително да се консумират само месо и риба, но и растителни източници като сушена мащерка, сушени домати, радичио, боб, шамфъстък, ряпа броколи, пълнозърнеста паста, овесени зърна, рукола, артишок, черен шоколад.
Какви комбинации с желязо да избягваме
Има и антинутриенти, които възпрепятстват усвояването на желязото, като танини (съдържат се в чай, кафе, шоколад и вино), оксалова киселина (намира се в по-големи количества в спанак, пълнозърнести храни, зеле и цвекло) и фитинова киселина (зърнени култури, бадеми). Орехите, лешниците и бобовите растения са богати на него, но трябва само да ги накиснете, за да го деактивирате). За да предотвратите намесата на тези елементи, ще бъде достатъчно да намалите приема им и да не ги свързвате с храна, съдържаща желязо.
Научете повече за стволови клетки от пъпна връв.