Глюкозната непоносимост, която се проявява единствено по време на бременност и се нормализира след раждането, се определя като гестационен диабет. Това е период, характеризиращ се с инсулинова резистентност, дължаща се на хормоните, отделяни от плацентата, където се храни бебето. Увеличаването на тези хормони, особено през втората половина на бременността, води до високи стойности на захарта при бъдещите майки.
Симптоми и диагностика на гестационния диабет
Гестационният диабет обикновено не показва никакви симптоми. Пиенето на много вода, честото уриниране, наличието на глюкоза в урината, повтарящи се инфекции на пикочните пътища и вагинални инфекции са възможни симптоми на гестационен диабет.
От тъканна банка “Биорегенерация” припомняме, че гестационният диабет е най-често срещаното ендокринологично заболяване по време на бременност, което може да бъде диагностицирано посредством ОГТТ (орален глюкозо-толерантен тест). Неконтролираната кръвна захар при бременни жени рядко, но не и невъзможно, може да доведе и до по-сериозно усложнение, наречено диабетна кетоацидоза.
Какви са рисковете от гестационен диабет за майката и бебето
Когато гестационният диабет се установи и контролира с подходящо лечение, обичайно не представлява сериозна заплаха. Ако обаче не се забележи или не се осигури навременно регулиране на кръвната захар, могат да възникнат усложнения както за майката, така и за бебето.
При гестационен диабет рискът от структурна аномалия при бебето не е висок, поради факта, че през първите седмици от бременността кръвната захар е в нормални стойности. Макрозомията и някои метаболитни нарушения при новороденото са двата основни проблема вследствие на гестационния диабет. Макрозомията е състояние на бебето, при което то е патологично по-голямо от нормалното, поради натрупване на излишни мазнини в резултат на високите нива на кръвна захар на майката. Бебетата, които са по-големи от нормалното, са изложени на риск от травма по време на естествено раждане, затова при бебета с телесна маса над 4 килограма се препоръчва секцио. В допълнение след раждането се очакват и други биохимични дисбаланси като ниска кръвна захар (хипогликемия) и ниски нива на калций и магнезий. Съществува риск и от дихателни смущения поради недостатъчно развитие на белите дробове на плода. Известно е също, че бебетата на майки с диабет са изложени на риск от развитие на затлъстяване и диабет тип 2 в по-късен етап от живота си.
Наличието на гестационен диабет при майката повишава риска от хипертонични заболявания и ограничава възможността за естествено раждане. Също така е установена връзка между гестационния диабет и развитието на прееклампсия по време на бременността.
Разгледайте още: съхранение на стволови клетки
Симптоми и диагностика на гестационния диабет
Какви са рисковете от гестационен диабет за майката и бебето