Обикновено бременността продължава около 40 гестационни седмици. При различните жени обаче е различна и продължителността на бременността. При жени с месечен цикъл от 28 дни, бременността е около 40 седмици, а понякога и малко повече. Жените, които имат по-кратък месечен цикъл, обикновено носят бебетата си между 36 и 40 седмици. Смята се, че бременност, продължила до 42 седмици, е нормална. Ако има обаче признаци за преносване на плода, трябва незабавно да се вземат мерки.
Признаци за преносване на бебето
Ако на видеозон се забележи, че плацентата вече не изпълнява функциите си, околоплодните води са мътни и с намалял обем, то до бебето не достига достатъчно кислород, не се покриват нуждите му. При гинекологичен преглед може да се забележи и все още незрялата шийка на матката, което също е знак, че бебето е преносено. По-плътните кости на бебето и стеснените фонтанели вследствие на преносването могат да доведат до по-трудно раждане, а липсата на контракции налага намесата на лекар, който да ги предизвика.
Причини за преносване на плода
Причините, поради които се стига до преносване на бебето, могат да бъдат здравословни – например липса на определени витамини и минерали, заболявания, наследствено преносване, предишни неуспеши бременности, нарушени функции на централната нервна система. Друга причина за преносване е липсата на готовност у майката да роди – както физическа, така и психическа.
Защо преносването е опасно?
Преносването на плода води след себе си редица последствия както за майката, така и за бебето. На бебето започва да не му достига кислород, след като плацентата вече не успява да покрие нуждите му. Има риск и от родилни травми, тъй като костите на бебето стават по-плътни и здрави и по-малко гъвкави и е трудно да се пригодят към естествените пътища за раждане. Съществува опасност бебето да задържи околоплодна течност в белите си дробове. За щастие лекарите не допускат преносване на плода и ако се следите редовно при лекаря си, той първи ще забележи риска от преносване и ще направи всичко по силите си да го предотврати.
Най-важно по време на бременност е да се чувствате спокойни и уверени, че всичко ще бъде наред и ще родите прекрасно, здраво бебе. Не се отдавайте на тревожни и мрачни мисли, не мислете негативно. Вашите емоции се предават и на детето, затова е най-добре да са положителни. Ако редовно се консултирате с лекаря си, няма от какво да се страхувате, той ще ви напътства по време на невероятното приключение по време на бременността, раждането, взимането на стволови клетки от пъпна връв за съхранение в тъканна банка, а дори и след раждането. Важно е да вярвате на лекаря си и да мислите за красивото бъдеще – своето и на детето си!
Научете повече за запазване на стволови клетки.
Признаци за преносване на бебето
Причини за преносване на плода