На фармацевтичния пазар днес се предлагат най-различни хранителни добавки за бременни, отделни витамини и минерали, както и комплекси от витамини, които съдържат повече вещества в една таблетка. Знаем ли обаче какво точно приемаме и защо, когато ги пием? За какво ни е необходим всеки отделен витамин и минерал, и можем ли да си го набавим от храната, вместо да пием таблетки? Опасно ли е да предозираме с витамини?
Калций
Известно е, че калцият е важен при изграждането на костите и зъбите, но той участва и в развитието на бъбреците и ендокринната система. Съдържа се в млечните продукти и в някои зеленчуци – зеле, броколи. Трудно е да се усвои пълноценно само от храната, затова често се предписва добавка.
Желязо
Желязото е важна съставка на хемоглобина, който пренася кислорода в организма на майката и на бебето. Освен това то подпомага формирането на мускулната тъкан. Храната, от която можем да си го набавим, е месо – телешко, пуешко, свинско, заешко. Желязото, от което се нуждаем дневно, е между 30 и 60 милиграма.
Витамин С
Известно е, че този витамин оказва силно благотворно влияние върху имунната система. Витамин С ускорява регенеративните процеси и има благоприятен ефект върху формиращите се стволови клетки. Той се съдържа в големи количества в цитрусовите плодове, но те понякога създават проблеми по време на бременността (например алергии). Други храни, от които можем да усвоим витамин С, са картофите, морковите, зелето, чушките. На бременната жена и бебето са им необходими 90-100 милиграма на ден.
Витамин А
Особеното при този витамин е, че преди да забременеем, имаме нужда от два пъти по-голяма доза от него. След зачеване необходимостта от витамин А рязко спада. Недостигът му може да е фатален, защото участва в изграждането на скелета, развитието на нервната система и зрението, но и превишаването на дозата е опасно, поради възможността детето да развие порок на сърцето или нарушения на нервната система. Съдържа се в животинския черен дроб, рибеното масло, морковите, кайсиите, прасковите, спанака, целината. На бременните жени по-често се предписва да избягват този витамин и съответните храни, в които се съдържа, отколкото да го приемат допълнително.
В старанието си да си набавим всичко необходимо, за да износим и да родим здраво бебе с безпроблемно развити органи, костна структура, нервна система, стволови клетки, не бива да се главозамайваме и да прекаляваме. Както с всяко друго нещо, трябва да се търси златната среда, а не да се изпада в крайности. Посъветвайте се със специалист. Ако се наложи, той ще ви назначи изследвания, с които да проверите дали имате недостиг на някой от важните витамини. Винаги спазвайте дозите на хранителните добавки, които лекарят ви е предписал!
Научете повече за съхранение на стволови клетки.