Разбираемо, темата за движенията на плода е много вълнуваща за бъдещите майки. Веднага след откриване на бременността с нетърпение се очаква моментът, в който плодът ще започне да се усеща. Това бележи и началото на онова чудо, което представлява процесът на комуникация между майката и детето или първата стъпка към тяхната неразривна симбиоза.
Кога движенията започват да се усещат
Кога започва да се усеща бебето е един въпрос, който всички майки, особено по време на своята първа бременност, задават на своя акушер-гинеколог. Отговорът, обаче, включва много високо ниво на субективизъм. Не трябва да се оставяме да бъдем подведени от опита на други жени, които казват, че са започнали да възприемат първите движения в определен период от бременността, за да не се поддадем на илюзорни притеснения.
В повечето случаи истински разпознаваемите движения започват да се усещат в периода между 18-та и 21-ва седмица. Но и при тези времеви рамки има някои основни фактори, които трябва да се вземат предвид. При жени с по-голям дял мастна тъкан движенията на плода ще се възприемат по-късно, отколкото при жени, които имат по-малко. Също така зависи дали е първа, а не втора или трета бременност, защото при първа бременност движенията на плода първоначално могат да бъдат объркани с дейността на червата.
Как движенията се променят през месеците на бременността
С напредване на бременността се променят и движенията на плода. Има няколко фактора, които допринасят за това, като основният е растежът на бебето. Като цяло трябва да очакваме, че към края на бременността движенията на бебето се възприемат малко по-приглушено, поради количественото намаляване на амниотичната (околоплодната) течност. Въпреки това “ритничетата” не винаги са склонни да намаляват с наближаването на термина, въпреки факта, че бебето обективно има по-малко място в корема. Освен това в последните етапи на бременността проследяването на движенията е още по-очарователно, тъй като в някои случаи бъдещата майка може и визуално да възприеме как крайниците на бебето притискат стената на матката.
Също така трябва да запомним, че всяко бебе се движи по свой собствен начин, с особености, свързани и с неговия темперамент. Има “по-срамежливи” бебета с хармонични и плавни движения и други, които се усещат като “земетресение” в корема. От тъканна банка “Биорегенерация” ви съветваме да не се притеснявате излишно, ако вашето мъниче е спокойно и общува сравнително плахо с вас, защото резките движения не са показателя, който да определи благосъстоянието на плода.