С настъпването на тридесет и първата гестационна седмица вече навлизаме в осмия календарен месец от бременността, а осмият лунарен месец почти е изминал. Лунарният месец има точно 28 дни (четири седмици), докато при календарния месец дните са малко повече. Затова се получава следното разминаване: средно бременността трае около 40 гестационни седмици, което се равнява на 10 лунарни месеца, но на около 9 календарни.
Тридесет и първа гестационна седмица
През тридесет и първата гестационна седмица нашето бебче вече е дълго малко над 40 сантиметра и тежи около килограм и половина.
С настъпването на този осми месец от бременността тялото ни вече усилено се подготвя за предстоящото раждане, затова може да усещаме по-често контракциите, познати като контракции на Бракстън Хикс. Те би трябвало да са безболезнени и да преминават бързо, затова ако забележим нещо нередно – например, продължителни и болезнени контракции, трябва задължително да се консултираме с лекаря си.
Гърдите ни също започват с трепетната подготовка за кърменето – можем да забележим белезникав секрет по зърната на гърдите си. Друга интересна промяна през този период е наместването на бебето в подходяща за раждане позиция – то се обръща с главата надолу.
Тридесет и втора гестационна седмица
През тридесет и втората гестационна седмица бебенцето ни е дълго вече около 42 сантиметра и тежи средно 1700 грама. Костите в цялото телце на бебето укрепват, само тези на черепа остават по-меки, за да се улесни раждането. Те заякват впоследствие.
Сред по-неприятните симптоми през последния триместър е обилното вагинално течение, което ако е без мирис и не е съпроводено с болка или сърбеж, не е повод за притеснение. Към края на бременността вследствие на хормонални промени е възможно да ни се появят пигментни петна по кожата. Вероятно те ще изчезнат след раждането, когато и хормоните ни влязат в границите на нормалното.
През последните седмици коремчето ни обикновено слиза по-ниско, което няма да облекчи болките ни в гърба и кръста, но ще облекчи задуха, който вероятно сме изпитвали досега, заради това, че матката е притискала диафрагмата ни.
Наближава красивият финал на това невероятно приключение и е време да се ориентираме относно избора на екип и лекар, при когото да родим, както и относно избора на тъканна банка за съхранение на стволови клетки, където да замразим стволови клетки от пъпна връв, чието взимане се осъществява в момента на раждането и е най-неинвазивно, безболезнено, ненатрапчиво – дори не разбираме кога и как се случва.